Halloween Ends -Suomijulkaisu, englanninkielinen tekstitys?

Keskustelu osiossa 'Blu-ray & UHD -leffat' , aloittajana Mikko Rasinkangas, 11.04.2023.

  1. Mikko Rasinkangas

    Mikko Rasinkangas Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    26.02.2000
    Viestejä:
    116
    Saadut tykkäykset:
    0
    Jos joltain löytyy SF Filmin Halloween Ends -Suomijulkaisu, kiinnostaisi tietää löytyykö siitä englanninkielinen tekstitys?
     
  2. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    19.01.2005
    Viestejä:
    11 780
    Saadut tykkäykset:
    913
    Tuskin löytyy. Nordic-julkaisuissa on yleensä vain Tanska, Norja, Ruotsi ja Suomi tekstitys kuten tämänkin kohdalla on ilmoitettu ja joskus tätäkin vähemmän. Miksi sitten sitä englanninkielistä tekstitystä kaivataan? Brittien julkaisussa on English SDH... Ranskassa ja Saksassa lienee sama lätty myös...
     
  3. Mikko Rasinkangas

    Mikko Rasinkangas Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    26.02.2000
    Viestejä:
    116
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kansipapereissa kaikkia tekstityksiä ei aina listata. Luotettava vastaus vaatii valitettavasti levyn tarkistamisen. dvdcompare.net ei listaa Halloween Endsin suomijulkaisua.

    SF Filmin julkaisut ovat vähän milloin mitenkin: joskus niissä on enkkutekstit ja joskus ei. Halloween Killsissä (Universal - SF Film) esimerkiksi on, mutta taas No Time To Diessa ei ole (MGM - SF Film).
     
  4. Phinor

    Phinor Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    25.07.2003
    Viestejä:
    160
    Saadut tykkäykset:
    24
    SF Filmin julkaisuissa joissa tekstityksissä mainitaan pelkät pohjoismaan kielet auttaa usein kun katsoo minkä studion logot takakannesta löytyy. Universal -> useimmiten ns. pohjoismainen barebones julkaisu ja voi suoraan katsella kunnon julkaisua muualta päin Eurooppaa. WB:n logo niin melkein poikkeuksetta sama hyvä levy kuin muuallakin maailmalla. Paramountin kohdalla en ole oikein säännöllisyyttä löytänyt, mutta niissä on kyllä usein jo takakannessa mainintana enkkutekstit jolloin levyn muukin sisältö lienee kunnossa.

    Sitten jos puuttuu ison studion logo ja mainintana vain pienempiä julkaisijoita kuten Focus/Voltage ytms. niin melkein poikkeuksetta pelkästään pohjoismaalainen julkaisu ilman mitään lisukkeita ja usein(?) vieläpä tungettu BD-25 levylle.

    En siis pistä päätäni pantille tämän levyn kohdalla (Universal), mutta itse juoksen aina enkkutekstien perässä joten tätä julkaisua en ostaisi Suomesta ellei dvdcompare tai joku muu taho varmista levyn sisältöä.
     
  5. Mikko Rasinkangas

    Mikko Rasinkangas Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    26.02.2000
    Viestejä:
    116
    Saadut tykkäykset:
    0
  6. nembo

    nembo Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    10.07.2009
    Viestejä:
    290
    Saadut tykkäykset:
    52
    Ei ole tätä levyä niin en osaa sanoa, mutta joskushan näissä on sillain, että jos alkumenusta valitsee suomen, niin valikossa ei näy extroja, eikä kaikkia kielivaihtoehtoja, mutta jos valitsee Englannin niin näkyy kaikki.