Tänään katosi kiintolevy kolmanen kerran ja nyt panin merkille sen yhteyden siihen toisto ongelmaan minkä joku aiemmin mustaakseni täällä mainitsi, eli tuota levyn katoamista edelsi se että tallenetun ohjelman katselu ei onnistunut heti (pelkkää mustaa ilman ääntä) vaan täyti valita ensin jokin toinen tallenne. Nyt kun tuon tietää, siihen osaa varautua ja tuon takia ei jää tellenukset tekemättä. Sitä ylipitkää ajastustallennus ongelmaa en ole vielä kohdannut, vaikka kaikkia ajstustapoja olen käyttänyt, hyvä jos korjaus on kuitenkin tulossa. Muita bukeja ei ole tullut vastaan. :thumbsup:
Asiakaspalvelusta kymmenen pistettä. Ongelma esiintyi nimenomaan viikottaisessa ajastuksessa, satunnaisilla kanavilla satunnaiseen aikaan. Ajastimessa oli toista kymmentä viikottaista&päivittäistä merkintää ja jotenkin perstuntuma on että tuohon liittyi. Nimittäin kun palautin tehdasasetukset ja pistin vain ~5 viikottaista ajastusta, + loput aina käsin kertamerkintöinä, ei ongelmaa ole enää esiintynyt. Verkko OuluTV/Oulun Puhelin. Hienoa jos päivitys on tulossa, toivottavasti jaellaan verkon kautta.
Mua on viime aikoina hämmentänyt viesti "Nauhoitus lopetetaan, koska tilaa ei ole" (muistaakseni about noin). Tämä tulee mulla nykyään melkeimpä joka kerta, kun aloitan nauhoituksen. Tuosta huolimatta nauhoitus jatkuu ihan ok. Mulla on jatkuvasti levy about 90 % täynnä, joten se todennäköisesti johtuu siitä, ja siinä varmaankin pitäisi lukea "Nauhoitus lopetetaan, jos tilaa loppuu". Tämä tuli esim. eilen, kun pistin puolen tunnin ohjelman nauhoittumaan ja levyllä oli kuitenkin "vain" tuo 90 % täynnä. Eli joitain tunteja mahtuu kevyesti. Hmm.. rami.
..Mielestäni tuo on taas täysin hanurista. Se on kummallista, kun nykyaikana kuluttaja hyväksyy täysin sen, että valmistaja häntä ilmaisena testaajana. Valmistaja pistää laitteet markkinoille keskeneräisinä mahd. pian saadakseen fyrkan... sen jälkeen maksettuaan testaustiimiin liittymismaksun kuluttaja testailee laitteen ilmaiseksi.... Voisihan tuo tietenkin vielä olla huonommin... esim. jos niitä kuluttajan innolla testaamia/raportoimia bugeja ei fiksattaisi. Noin fataalit virheet lähinnä kertovat valmistajan tuotantoprosessien alkeellisuudesta... ammattitaidon puutteesta. PS. Jos joku haluaa tutustua siihen, kuinka strategisesti tärkeätä valmistajalle on hoitaa testaus kunnolla. Niin esim. ISEB:ltä löytyy kansainvälisesti arvostettuja testaukseen liittyviä sertifikaatteja.
Jees, tuttu ilmiö ja meillä tapahtunut vuoden aikana 4-5 kertaa ja vaatinut siis IVO-resetin. Muuten kone on toiminut mainiosti ilman ongelmia... EDIT: No niin, tuo gaston:n mainitsema ongelma oli niin tuttu että hätäpäissäni kirjoitin vastikkeen mainitsematta että itselläni on siis tuo terrestial versio Humax:sta! :OI
Ootteko te, joilla kovalevy katoilee, kokeilleet onko kovalevyn johto kunnolla kiinni? Jossain kirjoituksessa mainittiin tätä samaa vikaa olleen joissain aikaisemmissa malleissa, mutta niissä oli ollut ilmeisesti valmistusvirheen takia johto vähän irtii. rami.
Taas löytyi uusi bugaus eli ajastin normaalisti Discoveryltä HTV:n kaapelissa viikonloppuna ohjelman, jonka tietty kohta sai boksin aina sammuttamaan itsensä ja boottaamaan uudelleen. Ilman mallistreamiä tuota ei tietysti saa Humaxilla toistettua pirukaan, mutta joku siis kuitenkin tallentuneessa pätkässä ilmeisesti oli boksille liikaa. Kokeilin toistoa useita kertoja ja aina samalla tuloksella sekunnilleen samassa kohdassa. Jos sillä suoralla aikahyppytoiminnolla siirti muutaman kymmenen sekuntia yli ongelmakohdan ennen playtä niin tallenne toistui taas normaalisti.
Just sama on mullakin ilmennyt kerran, saattoi muuten myös olla discoveryllä, tietty kohta tallennetussa ohjelmassa sai vehkeen boottaamaan. PPO:n verkossa olen.
On käynyt kerran minullekin. Saattoipa olla Pirunmoisten Pirskeiden nauhoitteessa (myös Discovery on täällä mahdollinen).
Levy hävisi taas, nyt kertoja on yhteensä 6. Ja näyttää tosiaan siltä, että se alkaa siitä kun tallenne ei lähde toistumaan ennen kun käy häiritsemässä jotain toista pätkää. Boksi siis sammui normaalisti mutta noin puolen minutin kuluttua se buuttasi itsensä pystyyn, kävi läpi ne virtaresetin jälkeiset jutskat eli lataa pelit yms mitä ei normaalisti tule. Sitten laite sammui ja viivat tauluun. Olin hieman H-moilasena kun laite uudelleenkäynistyi ja vielä niinkin pitkän ajan kuluttua sammuttamisesta. Ei ihme ettei tuota ennenmmin ole tullut huomattua.
Eilen kävi ensimmäistä kertaa sellainen, että katsellessani Travel -kanavaa, jumittui kuva yhtäkkiä paikalleen, mutta ääni jatkui normaaliin tapaan. Kääntäessäni toiselle kanavalle ja sitten takaisin oli ongelma poistunut, mutta vain hetkeksi. Kuvan jumittumista tapahtui jatkuvasti noin kymmenen sekunnin katselun jälkeen, mutta tilanne korjaantui aina kanavaa vaihtamalla ja takaisin palaamalla. Ongelma ei ollut ainoastaan Travelilla, vaan myös esim. Showtime:lla ja VH1:llä eli Forte-paketin kanavilla. En kuitenkaan kokeillut kaikkia kanavia, mutta esim. YLE1&2,Mtv3, Nelonen ongelmaa ei ollut. Kokonaisuudessaan ongelma korjaantui kun pistin virran poikki Humaxin takaa. Onko muilla vastaavia kokemuksia?
Kiitos, olen valaistunut. Minullakin on softaprojekti käynnissä. Tuletko sinä ilmaiseksi tuon ISEBbisi kanssa ja pistät softani avaruussukkulakuntoon huomiseen mennessä niin ei aiheudu aikatauluunkaan viivästyksiä. Jos olet halukas a) maksamaan laitteesta tupla hinnan ja b) ostamaan sen 2006, mikäs siinä. Minä taas haluan laitteen nyt, ja mahdollisimman halvalla. 99% valmistajista/maahantuojista (mukaanlukien oma työnantajani) pyllistää tällaisille huuteluille ja bugiraporteille. Kun kyseessä on vielä laite jonka voi päivittää verkon kautta, on asiakkaan kuuntelu ja päivitysten jakelu minusta esimerkillistä toimintaa. Saat olla ihan rauhassa eri mieltä.
Eilen katos mulla ekan kerran kovalevy, just samalla tapaa. Boksi ollut nyt käytössä ehkä pari kuukautta.
Humax CXC2000PVR uusin ohjelmistoversio 1.00.02 ladattavissa. www.finnsat.fi sivulla on nyt ladattavissa 1.00.02 versio. Sivulta löytyy myös ohje miten päivitys tehdään. Jos ei itse pysty/halua tehdä päivitystä, se voidaan tehdä myös huollossa, Powermill www.powermill.fi Verkkopäivitys siirtynee joulun jälkeen ensi vuoteen (Pyhien aika on huonoa aika ko. hommaan). - Vesa Mikkilä
Ennen suhteellisen mukavasti toimivan laitteen päivittämään ryhtymistä olisi tietysti hyödyllistä tietää, mitä uusi softa korjaa tai mitä uusia ominaisuuksia se tuo mukanaan. Uusia bugejahan siinä varmasti on, mutta niistä ei taida vielä olla kokemusta, Matti
Korjaukset: - Toistossa esiintyvä huulisynkka bugi (Esiintyy toisinaan YLEn kanavilla) - Toistuvan ajastuksen bugi - Dolby Prologic korjaus - Kesä/Talviajan muutoksen yhteydessä ollut ajastin bugi. - Vesa
Kiitos Vesa. Tuo huulisynkka on vaivannut minua oikeasti, on aina välillä pitänyt keskeyttää toisto ja aloittaa uudelleen. Toivottavasti tuo auttaa kaikkiin jo aikaisemmalla versiolla tehtyihin tallennuksiin. Samoiten nuo ajastusbugit ovat aiheuttaneet närää kotosalla. Toivelistalla olisi vielä toistuva ajastus vain arkipäiville ; - ) Matti
Hieno homma, tuon ilmeisesti pystyy päivittämään pelkästään kytkemällä digiboksin koneeseen? Ei tuohon taida telkkaria tarvita mihinkään, kun boksin näytöllä näkyy kaikki tarvittava tieto. Ilman telkkaria tuon päivityksen voisi vaikkapa tehdäkin, mutta muutoin taidan odotella verkon kautta tulevaa.. rami.