Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Isompi kovalevy PS3:seen

Discussion in 'Blu-ray sekä UHD -laitteet' started by haasa, Nov 21, 2007.

  1. roflator

    roflator Guest Guest

    Joined:
    May 8, 2007
    Messages:
    1,129
    Likes Received:
    0
    Pelejä ja niiden väliaikaistiedostoja ei voi asentaa ulkoiselle levylle. Soittolistat ei toimi ulkoiselta levyltä. Playtv taitaa tallentaa vain sisäiselle levylle? Siinä lienee ne isoimmat erot.

    kannattaneeko edes miettiä ulkoista levyä kun sisäistäkin saa halvalla.
     
  2. Zuah

    Zuah Guest Guest

    Joined:
    Oct 12, 2000
    Messages:
    979
    Likes Received:
    1
    Singstarin kappaleet on erikoistapaus ja niiden käyttöoikeus sidotaan tiettyyn konsoliin eikä PSN tunnukseen.
    http://www.filmifin.com/bbs/showthread.php?t=45137
     
  3. Arttu78

    Arttu78 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Apr 13, 2005
    Messages:
    2,451
    Likes Received:
    85
    Kiitos paljon tästä. Linkin takaa löytyi kaveri, joka oli saanut ostettuihin biiseihin käyttämänsä rahat takaisin Singstore-lompakkoon oltuaan yhteydessä Nordiskfilmsiin. Täytyy kokeilla josko saisin kinuttua omani takaisin, vaikka kyseessä ei ollutkaan omalla kohdallani huollossa vaihtunut pleikkari.
     
  4. m-m

    m-m Jäsen

    Joined:
    Apr 20, 2006
    Messages:
    68
    Likes Received:
    0
    Just vaihdoin levyn ja ostetuista pikkupeleistä Elefunk piti aktivoida uudelleen eli valitsin "osta peli" jonka jälkeen Store huomasi että tämähän on jo ostettu.

    Viime viikolla ei löytynyt 500gt levyä hyllystä lähikaupoista niin otin sitten ulkoisen USB-lätyn josta vaihdoin levyn Pleikkaan, reilu kymppi hintaeroa tuli pelkälle levylle ja jäi sitten vielä ulkoinenkin levy käyttöön.
    Palautus täydeltä 80gt levyn varmuuskopiosta kesti ilmeisesti kauan mutta oli kuiten aamulla valmis.
     
  5. Noisepurge

    Noisepurge Captain f*cking Magic! Tukijoukot Guest

    Joined:
    May 25, 2007
    Messages:
    242
    Likes Received:
    0
    ostin juuri 250gt samsungin spinpoint kovon koneeseen, täytyy illalla tutkailla miten kivuttomasti vaihto-operaatio sujuu. Lueskellut täältä vain näitä kauhujuttuja "mitään ei tapahdu kun pistää virrat päälle" yms. :D

    mutta orpo 60gt alkuperäiskovo on kovin ahdas kun on tullut pelejä jo osteltua ja leffojakin tykkää kopioida kovolle typeristä install-fileistä puhumattakaan.
     
  6. m-m

    m-m Jäsen

    Joined:
    Apr 20, 2006
    Messages:
    68
    Likes Received:
    0
    Niin joo, mulla oli päivitetty PS3 ja se kysyi updatea ekan käynnistyksen yhteydessä. Olin ladannut päivitystiedoston ohjeiden mukaan netistä ja tallentanut sen PS3\UPDATE -hakemistoon ulkoiselle levylle.

    Ison FAT32 -osion tekeminen onnistui fat32format.exe -ohjelmalla, SwissKnife -ohjelma kaatui aina levyä osoittaessa (USB Buffalo, XP ja HP:n läppäri.)
     
  7. Arttu78

    Arttu78 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Apr 13, 2005
    Messages:
    2,451
    Likes Received:
    85
    Soittelin eilen Nordiskfilmsiin. Enemmittä kyselemättä suostuivat hoitamaan asian. :thumbsup:
     
  8. JayKay70

    JayKay70 Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jan 1, 2008
    Messages:
    567
    Likes Received:
    0
    Tämä nyt liippaa vähän asian vierestä (mutta liittyy kuitenkin PS3: kovalevyyn) ja nyt tarttisin pienen vinkin joltain hieman fiksummalta. Eli vaihdoin PS3:n kovalevyn tuohon WD Scorpio 320G-versioon ja ajattelin tehdä Pleikkarin 80G-kovosta ulkoisen aseman varmuuskopioita yms varten. Kävin siis hakemassa tällaisen Icy Box-kovalevykotelon (http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=32645) ja sitten alkoivatkin ongelmat :hitme:

    Eli tietokone ei tunnista koko levyä. Tai siis tunnistaa kovalevyn olevan USB-kolossa kiinni ja tunnistaa levyn merkin ja mallinkin, mutta en siis saa "My Computerissa" näkyviin asemaa, että voisin sen alustaa uudelleen. Eli johtuuko tämä tietsikassa näkymättömyys siitä, että ko. kovo on edelleen PS3:n alustuksilla ja jos näin, miten hitossa nyt sen saan formatoitua normaaliksi USB-kovalevyksi? USB-ajureiden pitäisi olla kunnossa ja Y-USB-johdon molemmat päät ovat kiinni, joten virrankin pitäisi riittää. Ärsyttää kun mikään ei tunnu ikinä toimivan niin sujuvasti kuin muiden viesteistä saa lukea :mad: Tosin alkaa tämä joulun duuniputkikin jo hieman vaatia veroaan aivokapasiteetista ja ehkä en siis vain osaa :rolleyes: Joten jos joku pystyisi edes vähän vihjaamaan, mihin suuntaan lähteä ja varmasti löydän itsekin sitten perille...
     
  9. terpaa

    terpaa Guest Guest

    Joined:
    Jul 27, 2005
    Messages:
    208
    Likes Received:
    0
    Itse en koskaan oo asian kanssa ollut tekemisissä, mutta mutuna sanoisin että levy pitää osioida uudestaan. Sehän onnistuu control panel -> administrator tools -> computer management -> disk management.
     
  10. JayKay70

    JayKay70 Tunnettu jäsen

    Joined:
    Jan 1, 2008
    Messages:
    567
    Likes Received:
    0
    Kiitos :thumbsup: Tästähän se lähti hyvin rullaamaan ja partitioin levyn, nimesin H:ksi ja sitten formatoin sen FAT32:ksi fat32format.exe:llä ja nyt kaikki pelittää niinkuin elokuvissa. Välillä sitä on jotenkin vaan niin jumissa (ihan selvinpäin), ettei vaan homma toimi :hitme:
     
  11. Kojak Jr.

    Kojak Jr. Guest Guest

    Joined:
    Jan 23, 2006
    Messages:
    35
    Likes Received:
    0
    Eilen törkkäsin WD 320 GB:n kovon koneeseen. Eipä ollu harmia noista paljon puhutuista "liian pienistä, heikoista ja tiukoista" ruuveistakaan. Bilteman meisselisarjan kahella pienimmällä ristipäällä sujui kuin tanssi. Toki sai voimaa käyttää eli olivat varsin tiukalla, en siis yhtään epäile etteikö homma menisi väärän kokoisilla meisseleillä reisille.

    Tänään sitten PlayTV:tä keran DVB-T pöytäantennin asentelemaan, saapa nähä löytyykö sieltä signaalia.
     
    Last edited: Feb 13, 2009
  12. lipaslepo

    lipaslepo Guest Guest

    Joined:
    Sep 18, 2007
    Messages:
    249
    Likes Received:
    0
    Olen vasta hankkimassa PS3, oikeastaan vain NHL09 pelaamista varten ja mietin että riittäiskö tuo 80GB versio ?

    Mihin sitä kovalevytilaa tarvitsee? On HTPC käytössä, joten en oikeastaan mihinkään muuhun käyttöön tarvitse pleikkaa kuin pelaamiseen.
     
  13. koomapoika

    koomapoika Guest Guest

    Joined:
    Sep 13, 2006
    Messages:
    883
    Likes Received:
    0
    Hyvin piisaa 80Gb. Mulla on muutama peli eikä ne paljoa vie tilaa. Jos et musaa tai videota sinne arkistoi niin pitkälle piisaa 80Gb ja jos hamassa tulevaisuudessa ei, niin pistää sitten jonkun megalevyn sisään.
     
  14. Zaleppi

    Zaleppi Guest Guest

    Joined:
    Jan 30, 2008
    Messages:
    25
    Likes Received:
    0
    Vaihdoin viime viikolla Seagate Momentus 5400.6 500GB 2.5" SATA2 8MB -kiintolevyn. Vaihto helppoa ja muukin. Nyt huomasin, että PlayTV:llä tallennetut ohjelmat pätkivät? Singnaalit ok (96-100%), tein kanavahaunkin varalta uudelleen, mutta pätkii?
     
  15. Peke78

    Peke78 Tunnettu jäsen

    Joined:
    Dec 20, 2005
    Messages:
    547
    Likes Received:
    0
    Mites 40GB versio? Miksi pelejä tarttee tallentaa boxille? Eikö niitä voi pelata levyltä? Vai pitääkö tohon heti vaihtaa isompi kovo? :OI
     
  16. roflator

    roflator Guest Guest

    Joined:
    May 8, 2007
    Messages:
    1,129
    Likes Received:
    0
    Ei tarvi vaihtaa isompaa. Eiköhän tuolla ole tarkoitettu PSN:sta(verkkokauppa) ostettavia pikkupelejä ja blu-raylla tulevien pelien väliaikaistiedostoja. Lisäksi itse pelitilanteet tallennetaan kiintolevylle. Tokihan psn:sta saa myös ladattua pelidemoja yms. Lähinnä isompaa levyä tarvii, jos aikoo tallettaa paljon mp3:ia ja/tai leffoja ps3:en levylle.

    Jos päätät vaihtaa isomman levyn niin sopivia 250GB levyjä saa reilulla 50e:lla ja 500GB levyjä irtoaa karvan alle satkulla.

    Vaikkapa: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=9411
     
  17. Peke78

    Peke78 Tunnettu jäsen

    Joined:
    Dec 20, 2005
    Messages:
    547
    Likes Received:
    0
    Ei tuo tietysti kallista olisi ja muistanko oikein ettei vie edes takuuta. Vaihtohan ei ole paha homma, netistä varmaan löytyy kuvallista ohjettakin...?
    MP3:sia tonne vois laitella ku kotiteatterin keskuksena tuo toimii.
     
  18. roflator

    roflator Guest Guest

    Joined:
    May 8, 2007
    Messages:
    1,129
    Likes Received:
    0
    Ei vie takuuta ja operaatio on selitetty kuvien kera ihan pleikkarin mukana tulevassa ohjekirjassakin. Taitaa olla kahta eri tapaa miten kiintolevy on kiinnitetty. Tässä toiseen niistä ohje:

    http://www.youtube.com/watch?v=NNSytaL9hnI

    Tärkeää on, että ei osta paksumpaa levyä kuin 9.5mm. Osa kiintolevyistä on 12.5mm ja ne ei ainakaan mun käsityksen mukaan mahdu ps3:en sisälle.
     
  19. Peke78

    Peke78 Tunnettu jäsen

    Joined:
    Dec 20, 2005
    Messages:
    547
    Likes Received:
    0
    Eipä oo ohjekirjaa, mut pitää kaivella netistä. Kiitti linkistä.
     
  20. JYR|

    JYR| Guest Guest

    Joined:
    Jan 18, 2010
    Messages:
    2
    Likes Received:
    0