Kotiteatteriprojektisivut

En tråd i 'Kodin suunnittelunurkka' startet av ylscoke, 19 Apr 2004.

  1. d@r

    d@r Guest Guest

    Reg.:
    13 Feb 2005
    Innlegg:
    20
    Liker mottatt:
    0
    "Jos joku tarvitsee akustiikkalevyistä yksittäiskappaleita niin minulta sellaisia löytyy."

    Sid, mahtaisiko sinulta löytyä "profiloitua studiolevyä" ensiheijastuksien poistoon. Sileä ei kai ole paras siihen?
    Tai tiedätkö, kuka myy sellaista pieniä määriä, eli lähinnä pari kappaletta seiniin?
     
  2. ylscoke

    ylscoke Guest Guest

    Reg.:
    14 Mai 2002
    Innlegg:
    243
    Liker mottatt:
    0
    Minultakin saattaa jossain vaiheessa jäädä ylimääräisiä levyjä myytäväksi.. Ecophon Sombra Alphaa, Sombra A Gammaa ja muutama Ecophon X-bass levy. Vielä kun saisi tuota teatteria siihen vaiheeseen, että levyt on tarpeen, niin voisi suorittaa Ecophonille tilauksen.
     
  3. Harry

    Harry Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    6 Sep 2004
    Innlegg:
    1.893
    Liker mottatt:
    7
    Myös minä voisin olla kiinnostunut, jos vaan vielä riittää myytäväksi :)
     
  4. Sid

    Sid Guest Guest

    Reg.:
    11 Mar 2005
    Innlegg:
    10
    Liker mottatt:
    0
    Juu "profiloitua studiolevyä" ei löydy. Enkä myöskään tiedä kuka myisi pieniä määriä. Oletko kysynyt keneltäkään kuka myy ko. tuotetta jos voisi ostaa vain pari kappaletta?
     
  5. d@r

    d@r Guest Guest

    Reg.:
    13 Feb 2005
    Innlegg:
    20
    Liker mottatt:
    0
    Pienen hakemisen jälkeenkään ei ole osunut silmään, kuka myy sellaisia.
    Toisaalta, voisihan sitä kokeilla diffuusorin kasaamistakin.
     
  6. PKK

    PKK Aktiivinen käyttäjä

    Reg.:
    10 Jul 2004
    Innlegg:
    70
    Liker mottatt:
    0
    Diffuusorin kasaaminen on "hauskaa" puuhaa, ja visuaalinen lopputulos on mielestäni akustointilevyjä hienompi.
     
  7. Higher

    Higher 1. Stanley Kubrick Tukijoukot

    Reg.:
    13 Feb 2004
    Innlegg:
    845
    Liker mottatt:
    15
    Ylscoke,
    Kevät jo tullut ja projekti varmasti edennyt jonkun verran talven jälkeen?

    Kotisivuillasi Marraskuulta kun viimeisimmät kuvat ja tarinat ovat jo.
     
  8. samsung

    samsung Tunnettu käyttäjä Tukijoukot

    Reg.:
    8 Okt 2000
    Innlegg:
    382
    Liker mottatt:
    0
    On varmaan jossain mainittu mutta kun en puusilmänä löytänyt, niin minkä kokoinen tuo kuunteluhone on? Alkuperäinen huone taisi olla 13 neliötä mutta kuinka paljon tuo varasto kasvatti pinta-alaa.

    Jotkut kaverit kun ovat kyselleet akustiikkasuunnitelmaa, niin paras vaihtoehto olisi kuulemma huoneen räjäytys :p Eli ei ihan vaatehuoneeseen kannata kotiteatteri laittaa.

    edit: Nonni, löytyihän sieltä se kuva jossa oli ihan mitatkin laitettu :hitme:
    Eli tuosta siis tulee reilut 20 neliötä, ei ole harrastus halpaa ;)
     
  9. ylscoke

    ylscoke Guest Guest

    Reg.:
    14 Mai 2002
    Innlegg:
    243
    Liker mottatt:
    0
    Noniin.... Vihdoin ja viimein sain päivitettyä projektisivut. Eihän siihen mennyt kuin 8kk ;) Nyt siellä olisi kolme uutta sivua lueskeltavaa ja katseltavaa.

    Osoitehan oli http://www.kytkin.com/ht
     
  10. retaeht

    retaeht Guest Guest

    Reg.:
    6 Jun 2004
    Innlegg:
    177
    Liker mottatt:
    0
    Onpa mukava seurailla teatterisi valmistumista.
    Hienoa että on akustoinnit ja ilmanvaihdot/jäähdytykset myös toteutettu kunnolla. :thumbsup:

    edittiä: tsemppiä myös muiden teatteri projekteille
     
  11. Mauno

    Mauno Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    28 Feb 2005
    Innlegg:
    157
    Liker mottatt:
    4
    Näyttää erittäin hyvältä. Varmasti projekti palkitsee tulevaisuudessa. Itsekin olis kova halu päästä rakentelemaan teatteria, ei vaan vielä oo omaa taloa; vuokralla asumisen huono puoli (tai yksi niistä monista) :OI
     
  12. ylscoke

    ylscoke Guest Guest

    Reg.:
    14 Mai 2002
    Innlegg:
    243
    Liker mottatt:
    0
    Niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin niin sain päivitettyä taas sivuja ;)
     
  13. RBV

    RBV Surprise, cockfags! Tukijoukot Guest

    Reg.:
    12 Sep 2001
    Innlegg:
    1.856
    Liker mottatt:
    7
    Hyvä juttu!

    Näitä on aina viihdyttävää seurata.
    Hyvin tutulta näyttää touhu kuvissa. Samanlaista (tosin erilaisessa ympäristössä) vääntöä oli minullakin reilut kolme vuotta sitten, kyllä siitä vielä erinomaisen hyvä tulee.
    Kannattavaa räpsiä niitä kuvia tiuhaan, on mukava katsella niitä sitten kaljatuoppi kädessä kun kaikki on valmista. :)
     
  14. Sammypiru

    Sammypiru Guest Guest

    Reg.:
    26 Des 2002
    Innlegg:
    283
    Liker mottatt:
    0
    Mulla on toi sama Panasonicci jäähdyttämässä rivitalo-osakettani ja se ero asennuksessa oli, että mulla vedettiin toi kondenssivesiletku myös ulos suoraan kukkapenkkiin.
     
  15. ylscoke

    ylscoke Guest Guest

    Reg.:
    14 Mai 2002
    Innlegg:
    243
    Liker mottatt:
    0
  16. lumikola

    lumikola Guest Guest

    Reg.:
    28 Jan 2005
    Innlegg:
    625
    Liker mottatt:
    0
    Nämä ovat kyllä parhaimmat projektisivut mitä olen nähnyt juuri yksityiskohtaisuutensa takia. Muutenkin työmaalla on sopivan rento meininki :)

    Mutta: mistä ostit Helvarin laitteen ja mikä on hintaluokka? Voiko tuollaisen tai laajemman hankkia ohjaamaan esim. omakotitalon koko valaistusta, jos se nykyisin toimii painikkeilla? Eli onko jälkiasennus mahdollinen?
     
  17. ylscoke

    ylscoke Guest Guest

    Reg.:
    14 Mai 2002
    Innlegg:
    243
    Liker mottatt:
    0
    Kyllähän tuolla pystyy ohjaamaan mitä valaistusta vain. Virranantokyky on 10A tuolla laitteella eli riittää aika pitkälle. Tuota laitetta ainakin Tampereella myy Powerset ja Onninen (tosin tähän puljuu tarvii olla jonkun firman kortti, että tuotteita pystyy ostamaan tukkuhinnoilla). En nyt tarkkaan muista mitä tuo maksoi.. Jotain reilu 1000e se oli tuon harjatun teräspaneelin kanssa. Helvarilta löytyy toki isompiakin systeemeitä missä kanavia löytyy enemmänkin, mutta myös hinta nousee :)
     
  18. ylscoke

    ylscoke Guest Guest

    Reg.:
    14 Mai 2002
    Innlegg:
    243
    Liker mottatt:
    0
    ...ja kiitos positiivisesta kommentista! ;)
     
  19. Pyöveli

    Pyöveli Guest Tukijoukot Guest

    Reg.:
    2 Nov 2004
    Innlegg:
    140
    Liker mottatt:
    0
    Juu, kyllä on aina maittavaa seurata tuollaisia projekteja. On se kumma miten aina alkaa itsellä syyhyttämään oman teatterin rakentaminen kun seuraa muiden projekteja. Hieno teatteri on tulossa kyllä...

    Tuota projektia seuratessa ainakin itse odottelen päivityksiä sivuille ainakin yhtä tiheään kuin RBV:n ultraupeaan teatteriin... Joten sinnekin vink vink, kansa haluaa leipää ja kotiteatterihuveja... :cool:
     
  20. ylscoke

    ylscoke Guest Guest

    Reg.:
    14 Mai 2002
    Innlegg:
    243
    Liker mottatt:
    0
    http://www.kytkin.com/ht/p17.htm

    siinä taas vähän uutta matskua... Tuleekohan noita päiviteltyä vähän liiankin innokkaasti :) Jotenkin nyt syksyn aikana on jostain tullut aimo annos lisämotivaatiota projektin eteenpäin saattamiseksi. Ehkä sitä jouluksi saadaan kuva screenille ;) tosin ei parane mennä liikoja lupaamaan.. Alunperin projektin piti valmistua viime jouluksi :D