Le Week-End (2013) (Roger Michell / Jim Broadbent, Lindsay Duncan, Jeff Goldblum, Olly Alexander)

Discussion in 'Elokuvat' started by Mika, Mar 4, 2014.

  1. Mika

    Mika Administrator Staff Member Ylläpito Tukijoukot

    Joined:
    Feb 5, 2000
    Messages:
    8,292
    Likes Received:
    30
    [​IMG]

    Nick ja Meg, viisikymppinen brittiaviopari elää Birminghamissa, missä Meg toimii peruskoulun biologian opettajana ja Nick epämuodikkaan yliopiston filosofian opettajana. Pariskunta suuntaa rakkauden ja romantiikan kaupunkiin, Pariisiin, viikonlopuksi puhaltaakseen vanhan kipinän uudelleen liekkeihin. Hetken mielijohteesta pari päätyy Pariisin hienoimpaan hotelliin – joka ylittää kaksikon budjetin moninkertaisesti.

    Seuraavien päivien aikana Nick ja Meg nauttivat huolettomasti kaupungista, jumalaisesta ranskalaisesta ruuasta ja satunnaisesti myös toisistaan – vaikkakin pitkäkestoisen avioliiton aikana kerätyt jänniteet ja paineet purkautuvat usein koomisesti ja välillä tuskallisestikin. Yrittäessään löytää tiensä takaisin nuoruuden huolettomuuteen, idealismiin ja yhteiskunnallisuuteen he päätyvät riitelemään seksistä, lapsista ja yhdessäolon hankaluuksista.

    [​IMG] Katso elokuvan trailer

    [​IMG] Katso kuvagalleria: selattava | klikattava

    Ensi-ilta Suomessa 21.03.2014
     
    Last edited: Mar 21, 2014
  2. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 13, 2000
    Messages:
    14,061
    Likes Received:
    26
    Michell kyllä nämä vanhuselokuvat taitaa. Le Week-End on hieman kuin noin seitsemäs osa Rakkautta ennen -elokuvasarjaa. Nyt suhde on jo vanha, ja mukaan on tullut aimo annos tehtyjen valintojen ja menetettyjen mahdollisuuksien mukanaan tuomaa katkeruutta. Jim Broadbent ei huono osaa ollakaan, Duncan tarjoaa hyvän vastapainon. Jeff Goldblum tekee hauskanpuheliaan roolin.

    :):):):)-
     
  3. Resurssi

    Resurssi Vakiokasvo

    Joined:
    Jul 9, 2004
    Messages:
    665
    Likes Received:
    0
    Olipas ikävä elokuva. Luulin ennalta, että kyseessä olisi leppoisa ja kevyt hyvän mielen komedia, mutta elokuvan päähahmo-pariskunta oli kyllä tosi epäsympaattinen, varsinkin pariskunnan nainen, joka oli koko elokuvan ajan naama norsunvitulla ja muutenkin ärsyttävä, ja
    vielä livahti maksamatta ravintolasta.

    2½ tähteä.
     
    Last edited: Feb 17, 2015
  4. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 16, 2003
    Messages:
    5,019
    Likes Received:
    153
    Olipas erinomainen elokuva. Pelkäsin ennalta, että kyseessä olisi leppoisa ja kevyt hyvän milen komedia, mutta onneksi elokuvan päähahmopariskunta oli uskottavan yhteisen historian omaava ja aidon tuntuinen. Elokvuassa oli kivasti viitteitä muihin teoksiin, siis oikeisiin elokuviin, joten olipas tätä kiva katsella. Lopun tanssikohtauksesta vielä puolias piste lisää! 4½/5.