Gigantin aleista tuli napattua (kauan ostoslistalla ollut ja omiin tarpeisiin) varsin sopiva Onkyon 609 vahvari ja nyt pitäisi löytää sopivat lattiakaiuttimet sen kaveriksi. Alustavasti haen 2.0 settiä, mutta samalla mietin olisiko järkeä esim. 3.0:ssa jolloin mm. puheääni tulisi keskikaiuttimesta? Kaiuttimet tulisivat TV (urheilu, leffat, dokkarit jne.) ja musiikin (ei ördäystä) kuunteluun. En ole vielä kerennyt tarkistamaan hifiliikkeiden valikoimat, mutta esim. Wharfedale Diamond 10.5:ssa pitäisi olla melko hyvä hinta/laatu-suhde. Väriksi toivoisin kirsikka/ruskea tjsp. Budjetti ~600 (mielelään ei yli).
Uudessa Hifimaailma -lehdessä oli testissä lattiakaiuttimet hintaluokassa 350-1500. Kannattaa lukaista, koska esim. Simexit pärjäsivät yllättävän hyvin puoli-ilmaisiksi lattiamalleiksi. Ennen ostopäätöstä kannattaa ainakin yrittää kuunnella kotona, jotta ei tule tehtyä valintaa vain lehdistön mielipiteiden mukaan.
Vahvistin ei liity tai vaikuta kaiuttimien valintaan mitenkään sinun tapauksessasi. Onkyo toimii minkä tahansa tavallisten kaiuttimien kaverina yhtä hyvin kuin joidenkin toisten tavallisten kaiuttimien kaverina. Kysymyksesi asettelu on virheellinen. Kyseisen hintaluokan kaiuttimia on käsitelty aiemmin ainakin seuraavissa ketjuissa: 600 euron lattiakaiuttimet, Lattiakaiuttimet 600€-900€, Kohtuulliset lattiakaiuttimet 500€-750€, Lattiakaiuttimet olohuoneseen 500€-700€ ja Lattiakaiuttimet (sisustuksen ehdoilla). Toistan vielä: Näissä ketjuissa suositelluista kaiuttimista mitkä tahansa soveltuvat sinun Onkyosi kaveriksi aivan yhtä hyvin kuin minkä tahansa muunkin yleisen kotiteatterivahvistimen kaveriksi, vahvistimen merkillä ja mallilla ei yleensä ole kaiuttimien valintaan merkitystä.
Wharfedale 10.5 lienee melko turvallinen valinta. Itse olin pitkään hyvin tyytyväinen 9.5:iin ja mallin vaihtumisen myötä äänenlaatu on (kuulemma) vain parantunut. Bongasin äskettäin tarjouksen Tannoyn lattiakaiuttimista, jotka voisivat sopia tarkoitukseesi (luulis olevan yhteensopivat myös hellasärön kanssa ) ja tähän saa myös yhteensopivan keskikaiuttimen: http://jimmspc.fi/tuoteinfo/REVODC4T-ESP?pid=1308031223102 ja http://jimmspc.fi/tuoteinfo/REVODC4LCR-ESP?pid=1308031480480. Hintaa menee pikkasen yli budjetin, mutta ainahan tuon keskikaiuttimen voi ostaa myöhemmin, kuten myös mahdollisesti takaskobetkin aina budjetin salliessa. Tämä on fiksuin tapa edetä, eikä ostaa heti jotain luokatonta 7.1-systeemiä halvalla... Bassontoisto ei kuitenkaan näyttäisi menevän Tannoylla ihan niin alas kuin Wharfedalella. Eri asia sitten on, miltä se oikeasti asunnossasi kuulostaisi ja miten sijoittelu huoneessa vaikuttaisi basson määrään... Niin ja Tannoyta en ole kuullut, joten en siitä äänestä sitten sano sen enempää
Olisiko tämä sopivan laadukas kaiutinkaapeli tuleville kaiuttimille? http://www.yeint.fi/index.php?main=...Group=KAAPELIT&subProductGroup=KAIUTINKAAPELI
Kannattaa ostaa paksumpaa kaapelia, vaikka 2 x 2,5mm ja hinta tuolla max 2€/m. Verkkokaupassa myydään Medialoungen 2x2,5mm 10m 13,80€, 25m 29,80€ http://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/3476d/Kaiutinkaapelit?sort=price