Outer Limits (äärirajoilla) BOX SETIT

Discussion in 'DVD-leffat' started by Koljatti, Oct 2, 2003.

  1. vintsukka

    vintsukka Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 25, 2004
    Messages:
    1,610
    Likes Received:
    235
    Soonista aikanaan tilattu Season 3 löytyy hyllystä. Samaan tapaan pakattu kuin se Best of Seasons 1 & 2, eli viisi amarayta ja pahvi ympärillä. Ei sisällä mitään tekstejä.
     
  2. Shmn

    Shmn Guest Guest

    Joined:
    Dec 2, 2004
    Messages:
    346
    Likes Received:
    0
    Tekstejä noissa ei valitettavasti ole missään. Eli, Best Of Seasons 1 & 2, ja sitten puuttuvat jaksot on Collection -boksijulkaisussa, jossa on kaikki nuo erikseen julkaisdut teemalevyt. Sitten on Season 3 ja Season 4 omina bokseinaan. Pitihän nuo kaikki tietysti hankkia, nyt odotellaan sitten viidennen julkaisua. :)
     
  3. vintsukka

    vintsukka Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 25, 2004
    Messages:
    1,610
    Likes Received:
    235
    Ei ole kaikkia Best of-boksista puuttuvia jaksoja noilla "teemalevyillä". Ykköskauden 22 jaksosta Best of sisältää 11 ja teemalevyillä on kolme lisää. Kakkoskauden 22 jaksosta Best ofilla 9 jaksoa ja teemalevyillä neljä. Lisäksi teemalevyt sisältävät kolme ykköskauden jaksoa jotka löytyvät myös Best of-kokoelmalta.

    Tuon sain selville jaksolistoja selaamalla ja tein johtopäätöksen että odotan mieluummin kokonaisia kausia kuin ostan Best ofia ja teemalevyjä.
     
  4. Enoelmeri

    Enoelmeri Guest Guest

    Joined:
    Mar 30, 2004
    Messages:
    834
    Likes Received:
    0
    Onkos kellään mitään uutta tietoa kausijulkaisuista, erityisesti Euroopan malleista? Onko sarjan myöhempiä kausia muuten kuvattu laajakuvana?
    Aikanaan tuli sarjaa katsottua tv:stä ja mielelläni hankkisin vaikka kaikki kaudet dvd:nä kunhan vaan joskus saisi. Empä aiemmin edes ajatellut, että sarjaa tehtiin seitsemän tuotantovuoden ajan.
     
  5. Gluepen

    Gluepen Guest Guest

    Joined:
    May 22, 2005
    Messages:
    153
    Likes Received:
    0
    Season one -boksista löytyy tekstitys englanniksi sekä ranskaksi.
    Kyseessä siis MGM:n julkaisema 5-disc set (23 episodes), joka julkaistiin viime vuoden tammikuussa.
    Season 2:ta odotellessa...
     
  6. akomu

    akomu Guest Guest

    Joined:
    Jun 20, 2005
    Messages:
    540
    Likes Received:
    0
    Liekkö plazalaisten tilaukset noista best of -bokseista johtanut lopulta kokonaisten kausien julkaisemiseen :D

    Pirun hyvä sarja tuo kyllä on. Joskus koitin etsiä dvd-julkaisuja, mutta mitään ei silloin löytynyt. Voipi löytää tien minunkin kotiin, kunhan hiukan useampi kausi julkaistaan. (ja pienenä toiveajatteluna eurooppajulkaisuakin odottaen)
     
  7. Shmn

    Shmn Guest Guest

    Joined:
    Dec 2, 2004
    Messages:
    346
    Likes Received:
    0
  8. Jazo

    Jazo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 24, 2004
    Messages:
    4,467
    Likes Received:
    27
    Ei tuo ole "oikea" kauppa, myyvät vain näitä itse tehtyjä kopioita netistä ladatuista jaksoista. Sillä myynnissä on montakin sarjaa jota ei olle vielä dvd:llä kokonaan nähty, kuten esim. Pulmuset.
     
  9. cityjeesus

    cityjeesus Guest Guest

    Joined:
    Feb 17, 2004
    Messages:
    2,314
    Likes Received:
    4
    Bootleg-levyjä.

    Jos haluat piraattitavaraa hyllyysi ja koet tärkeäksi tukea järjestäytynyttä rikollisuutta, niin osta pois. Vastaavanlaisia "firmoja" on netti pullollaan. Plazaltakin löytyy juttua muutamasta tällaisesta puulaakista mm. Kauppapaikat-foorumista.
     
  10. Koljatti

    Koljatti Guest Guest

    Joined:
    Oct 16, 2001
    Messages:
    761
    Likes Received:
    0
    Jokos on missään ilmoitettu, että tulisiko noi suomijulkaisuina? Vai saako loputtomiin odotella..? Entä löytyykö UK julkaisuita? Tai no ihan sama mikä julkaisu on, kunhan edes enkkutekstit olisi... Löytyykö? Ja monta seasonia on ylipäänsä noista seitsemästä jo "ulkona"?
     
  11. Jazo

    Jazo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 24, 2004
    Messages:
    4,467
    Likes Received:
    27
    Eipä ole suomi julkaisusta mitään kuulunut, liekkö edes tulossakaan.

    Kyllä ainakin tuosta hollannin julkaisusta myös nuo kaipaamasi enkku tekstit löytyvät, eikä hintakaan ole paha (29.90€ +postit). Myös 2 kausi näyttää löytyvän enkku teksteillä samaan hintaan.
     
  12. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 13, 2000
    Messages:
    14,061
    Likes Received:
    26
    Viitatessaan 7 kauteen Koljatti taisi tarkoittaa uutta sarjaa eikä originaalia. Originaalin saa tuotakin halvemmalla mm. HMV:stä. Hyvä julkaisu kyseessä.
     
  13. Keaton

    Keaton Vakiokasvo

    Joined:
    Dec 17, 2004
    Messages:
    616
    Likes Received:
    0
    Onpa harvinaisen sekava thread, vanha ja uusi sarja pahasti ristissä.

    Siis onko uudesta sarjasta julkaistu kokonaisena vain 1 ja 3 kaudet? Mikä logiikka?
     
  14. vintsukka

    vintsukka Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 25, 2004
    Messages:
    1,610
    Likes Received:
    235
    Ei kovin hyvä logiikka, mutta aluksihan ilmestyi The Best of Seasons 1 & 2-boksi ja sen jälkeen kolmoskausi kokonaisena. Molemmat ovat kovin halpisjulkaisun tuntuisia. Kuvanlaatu ei ole todellakaan kehuttava, ja tekstejä ja ekstroja on levyiltä turha hakea.

    Olisiko sitten tämän jälkeen päätetty että sarja ansaitsee paremman kohtelun, ja alettiin julkaista sarjaa alusta vähän parempina paketteina. Tässä projektissa ei vain olla ehditty vielä ykköskautta pidemmälle.

    Tuota ykköskauden boksia en omista enkä osaa siitä sen paremmin sanoa, pitkään on ollut kiikarissa mutta en ole vielä sortunut ostamaan.
     
  15. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Joined:
    Aug 13, 2001
    Messages:
    13,058
    Likes Received:
    115
    Eli R2 alueelle saadaan Outer Limitsin uudempaa versiota.
     
  16. Jürgen

    Jürgen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jan 5, 2003
    Messages:
    3,407
    Likes Received:
    1
    Hieno homma! Ja kaikkihan alkaa tuplajaksolla Sandkings :thumbsup:
     
  17. The_Daywalker

    The_Daywalker Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 1, 2003
    Messages:
    1,003
    Likes Received:
    2
    Erittäin hieno homma kun toi uudempi Äärirajoilla saadaan R2:lle. Varmaan pitänee hankkia. Varmaan Britti versio ei sisällä suomi tekstejä...
     
  18. VeZius

    VeZius Vakiokasvo

    Joined:
    Apr 5, 2003
    Messages:
    641
    Likes Received:
    27
    Paras uutinen pitkään aikaan! :) Toivottavasti julkaisevat myös loputkin kaudet. Pitäisi varmaan joskus katsastaa myös minkälainen tuo vanhempi sarja on.
     
  19. Enoelmeri

    Enoelmeri Guest Guest

    Joined:
    Mar 30, 2004
    Messages:
    834
    Likes Received:
    0
    Minkäslainen kuvanlaatu tuossa ykköskauden boksissa on?
     
  20. uhoney

    uhoney Guest Guest

    Joined:
    Feb 15, 2007
    Messages:
    39
    Likes Received:
    0
    *bump*

    Jokos jostain löytyisi tuota uutta sarjaa kokonaisena kakkoskautena eikä mitään kokoelmaa? Ykköskaudella ei jano sammunut. Ainakaan pikagooglella en löytänyt R2 versiota muutakuin ykköskaudesta. Onko kellään tietoa mihinkä aikaan tuota kakkos tai jotain muuta kokonaista kautta tulisi R2:a. Tokihan voisi hätähousuna tilailla vaikka amazonista muttakun tahtoo R2 :D