Parhain elokuva minkä olet pitkään aikaan nähnyt?

En tråd i 'Elokuvat' startet av Nice Guy Eddie, 5 Mai 2002.

  1. ExC

    ExC Guest
    Tukijoukot Guest

    Reg.:
    20 Jan 2002
    Innlegg:
    1.206
    Liker mottatt:
    3
    Stalag 17.
    Great Escape-tasoa, sanoisin.
     
  2. Scorpius

    Scorpius Surfing on Sinewaves
    Guest

    Reg.:
    13 Jan 2003
    Innlegg:
    889
    Liker mottatt:
    4
    hehe, milloin ne ei olisi turhan siirappisia (siksi allergia) :D. Tuossa taas oli minusta tyyliä.
     
  3. xander

    xander Guest
    Guest

    Reg.:
    16 Des 2002
    Innlegg:
    1.507
    Liker mottatt:
    1
    Halloween Resurrection kelpasi meikäläiselle. Jamie Lee Curtisin lyhyt rooli auttoi antamaan sopivasti halloween-tunnelmaa aikaisempia jatko-osia enemmän.

    3,95/5 arvosana
     
  4. IsoArska

    IsoArska Guest
    Guest

    Reg.:
    14 Jul 2003
    Innlegg:
    1.792
    Liker mottatt:
    4
    Flashpoint. Pääosassa Jenna Jameson.

    6,9/10 :thumbsup:
     
  5. Harry Lime

    Harry Lime Guest
    Tukijoukot Guest

    Reg.:
    4 Mai 2003
    Innlegg:
    1.492
    Liker mottatt:
    11
    Hei tuohan arvosteltiin kerran MoonTV:n Pornostarassa. Taisi saada vain kaksi tähteä. ;) *Rest in peace, MoonTV*
     
  6. DIAR

    DIAR Ugh!
    Tukijoukot

    Reg.:
    13 Jan 2003
    Innlegg:
    2.205
    Liker mottatt:
    9
    Muutamien viikkojen aikoina on tullut katsottua melkoista tuubaa, mutta onneksi putki katkesi. Viikon sisällä on tullut katsottua nämä hyvät elokuvat

    Helmiä ja sikoja
    Uhrilampaat (yllätti positiivisesti pitkän tauon jälkeen)
    Master and Commander

    Hienoja elokuvia kaikki.
     
  7. petma

    petma Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Reg.:
    23 Apr 2002
    Innlegg:
    1.710
    Liker mottatt:
    1
    Hulk tuli katsottua. Odotuksia ei ollut joten se yllätti positiivisesti. Noltea parhaimmillaan. Arvosana 4½/5

    Phone Booth Aivan loistava leffa. Farrell elementissään ja elokuvaa ei ole venytetty turhaan. Arvosana 4½/5

    Big Fish Hienoja henkilöhahmoja ja hyvä tarina. Päällimmäisenä jää mieleen Buscemin ja DeViton hahmot. Arvosana 4/5
     
  8. Jackal

    Jackal Guest
    Guest

    Reg.:
    8 Feb 2003
    Innlegg:
    360
    Liker mottatt:
    0
    Samaa mieltä. Taattua Fincher laatua. Itselläkin jostain syystä jäänyt aikaisemmin kyseinen leffa katsomatta, joten eilen piti asia korjata. Mielenkiintoinen tarina, joka piti hyvin otteessaan loppuun saakka. :thumbsup:
     
  9. mattim

    mattim Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Reg.:
    18 Mai 2001
    Innlegg:
    1.269
    Liker mottatt:
    0
    Eilen katsoin telkkarista nauhoittamani elokuvan Barton Fink. Ei tuosta enää paljon tunnelma parane. John Turturro oli osassaan aivan loistava.

    Matti
     
  10. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :|
    Tukijoukot

    Reg.:
    13 Aug 2001
    Innlegg:
    13.058
    Liker mottatt:
    115
    Kaksi elokuvaa tuli katsottua joista ajattelin vain toisen tänne laittaa, mutta en osaa päättää että kumman .. laitan molemmat.

    Heat - Nyt vasta tuli todella tämä katsottua ja paneuduttua kunnolla. Elokuva oli kaikessa maltillisuudessaan hieno kokemus. Katsojalle annettiin aikaa tutustua pääosan esittäjiin ja varmasti jokaista hieman riipaisi kun lopussa
    DeNiro ei sitten päässytkään "eläkkeelle"
    .
    Lisää tälläisiä kypsiä poliisielokuvia!

    ja juuri sain päätökseen Chaplinin City Lightsin ja nähtiin sekin kun kyynel nousi silmäkulmaan mykkäelokuvaa katsellessa.
    Hienoa oli katsoa tämä nyt kun juuri olin David Robinsonin "Chaplin elämä ja elokuvat" kirjassa lukenut Kaupungin Valojen valmistumisesta.
    Hieno elokuva ja hieno DVD.
     
  11. xander

    xander Guest
    Guest

    Reg.:
    16 Des 2002
    Innlegg:
    1.507
    Liker mottatt:
    1
    Insomnia oli hyvin tehty trilleri. Robin Williams ja Al Pacino olivat loistavia osissaan, myös Hillary Swank yllätti. Alaskan maisemat olivat hengästyttävän upeita.

    4/5 arvosana
     
  12. Jorse

    Jorse trust no one
    Tukijoukot

    Reg.:
    3 Apr 2001
    Innlegg:
    5.076
    Liker mottatt:
    8
    Jatko-osat ovat olleet tänä viikonloppuna rautaa.

    X-Men 2 oli juuri niin hyvä kuin muistankin. Suurin osa hahmoista (poisluettuna ainakin Storm) toimivat hyvin tai erinomaisesti, eritoten Magneto ja Mystique vetoavat meikäläiseen. Huumoriakin oli jonkin verran mukana ja se jopa toimi. Vertaaminen ykkösosaan on pirun vaikeaa, sen verran loistavia molemmat ovat. Yksi hyvin yhteinen asia niissä ainakin on; molempien leffojen katsomisen jälkeen on tullut hinku hommata jostain X-Men sarjiksia ja tutustua muutenkin laajemmalti elokuvan hahmoihin.

    Bad Boys 2 toimi sekin joskaan ei ehkä aivan yhtä hyvin kuin teatterissa. Alun takaa-ajo on edelleen vuoden 2003 paras (vrt. Terminator 3 ja Matrix: Reloaded), huumoria on paljon ja se jopa suurimmalti osalti toimii eikä itse toiminnassakaan ole mitään suurempaa vikaa. Myös näyttelijäsuoritukset ovat varsin onnistuneita. Ainut miinus tulee oikeastaan siitä että kun elokuva yrittää paikka paikoin olla herkkä, menee se korniuden puolelle. BB2 on niitä harvoja jatko-osia jotka hakkaavat edeltäjänsä.

    Molemmille 4 / 5
     
  13. Johnny Fortune

    Guest

    Reg.:
    15 Okt 2003
    Innlegg:
    396
    Liker mottatt:
    1
    Film Townin klassikkohyllyltä poimittu TV:een tehty Miami Vice-elokuva oli kyllä loistava! Miami oli upean idyllinen ja Don Johnson elementissään.
     
  14. makeH

    makeH So what?!
    Tukijoukot Guest

    Reg.:
    14 Jan 2003
    Innlegg:
    966
    Liker mottatt:
    4
    Tässä juuri lopetin Chaplinin "Sirkus"leffan katsomisen.87 vuotta vanha elokuva ja silti silkkaa RAUTAA :king: Sitä ennen tuli nautittua annos Sergio Leonea "Hyvät,Pahat ja Rumat"muodossa,rautaa sekin :king: .Harmi ettei nykyään kukaan enään osaa kuten Chape ja Sergio.....
     
  15. OddDuck

    OddDuck Guest
    Guest

    Reg.:
    26 Mar 2004
    Innlegg:
    8
    Liker mottatt:
    0
    The Butterfly Effect yllätti iloisesti männäviikolla. Kutcherista on muuhunkin kuin naamanvääntelyyn, hurraa.
     
  16. JR1911

    JR1911 Ponies everywhere!
    Tukijoukot

    Reg.:
    27 Mar 2004
    Innlegg:
    2.730
    Liker mottatt:
    5
    Juuri katsoin ensimmäistä kertaa American Beautyn, ja täytyy kyllä sanoa että leffa lunasti kaikki ennakko-odotukseni (jotka olivat korkealla). Todella intensiivinen elokuva joka vain parani loppua kohti ja piti minut kuin naulattuna tuolissa kahden tunnin ajan.
     
  17. sponge bob

    sponge bob Guest
    Guest

    Reg.:
    21 Jan 2004
    Innlegg:
    334
    Liker mottatt:
    0
    Katsastin tossa joutessani Shawshank Predetionin ja Yksi lensi yli käenpesän. Molemmat olivat kyllä loisto elokuvia.
    :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
     
  18. xander

    xander Guest
    Guest

    Reg.:
    16 Des 2002
    Innlegg:
    1.507
    Liker mottatt:
    1
    Seagalin Hard to Kill tuli tuijotettua. Omasta mielestäni parhaita Seagalin leffoja niistä jotka olen nähnyt. Ei pärjää ihan Under Siegelle silti.
    Kelly LeBrock on namuinen.

    4/5 arvosana
     
  19. jordan

    jordan Guest
    Guest

    Reg.:
    31 Des 2003
    Innlegg:
    177
    Liker mottatt:
    1
    The ninth gate ja Amelie.
     
  20. Negotiator

    Negotiator Guest
    Tukijoukot Guest

    Reg.:
    30 Sep 2002
    Innlegg:
    1.872
    Liker mottatt:
    2
    The Ninth Gate tuli katsottua minunkin ja täytyy myöntää, että pallottelin laittaako neutraalein vai parhain threadiin, mutta päätyi tänne kuitenkin.

    Oli pitkästä aikaa mukava katsoa hyvin toteutettua mysteerielokuvaa. Ei ole näitä tullut pitkään aikaan nähtyä. Johnny Depp oli mainio roolissaan ja myös ison symppis plussan saavat elokuvassa esiintyvät kaksospapat! :)

    Tarina oli mielenkiintoinen ja avautui mystisesti palapalalta. Hyvä näin, mutta sitten loppu vei pointseja niin paljon, että siksi mietinkin paras vai neutraalein? Päädyin kuitenkin siihen, että elokuva oli muuten niin hyvä, ettei loppu voi latistaa kaikkea. Silti... Miksi niin mielikuvitukseton loppu hyvälle elokuvalle. Olisivat mieluummin
    jättäneet lopun vaikka enemmän auki kuin pilanneet sen tuollaisella hölynpölyllä
    siitä en tykännyt. Muuten todella viihdyttävä pätkä!