Parhain elokuva minkä olet pitkään aikaan nähnyt?

En tråd i 'Elokuvat' startet av Nice Guy Eddie, 5 Mai 2002.

  1. glottis

    glottis Guest Guest

    Reg.:
    1 Nov 2001
    Innlegg:
    4.650
    Liker mottatt:
    5
    SE-versio pian suomessa... ellei jo ole. Mukana QT:n kommenttiraitaa... :thumbsup: :cool:
     
  2. Bulli

    Bulli Guest Guest

    Reg.:
    4 Jan 2003
    Innlegg:
    2.083
    Liker mottatt:
    1
    Aah, voi tätä elon ihanuutta. Paljonkohan tuolle kertyy hintaa... :rolleyes:
     
  3. Bulli

    Bulli Guest Guest

    Reg.:
    4 Jan 2003
    Innlegg:
    2.083
    Liker mottatt:
    1
    Töllöstä tullut Falling down oli loistava, itseasiassa en edes muistanut että se olisi ollut näin loistava, 4/5.
     
  4. Akkuli

    Akkuli Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    2 Jan 2003
    Innlegg:
    2.015
    Liker mottatt:
    4
    Tulin tänne mainitsemaan juuri samasta asiasta, oli kyllä hieno elokuva.:king:
     
  5. steffe79

    steffe79 Silentium est aureum Tukijoukot Guest

    Reg.:
    4 Mai 2002
    Innlegg:
    4.147
    Liker mottatt:
    7
    TV2:lta tullut On Dangerous Ground oli osa Kakkosen Film-Noir-putkea. Ja leffa oli mielestäni erinomainen, niin kuin lähes kaikki muutkin film-noir pätkät joita Kakkonen on näyttänyt. Jälleen kiitokset YLE:lle, joka tekee näitä kulttuuritekoja.

    4/5
     
  6. VeZius

    VeZius Vakiokasvo

    Reg.:
    5 Apr 2003
    Innlegg:
    641
    Liker mottatt:
    27
    Eilen nähty Falling Down oli tosiaankin hyvä, vaikka sen pari kertaa olen jo ennenkin nähnyt.

    Mutta muutama viikko takaperin nähty Mulholland Drive oli jotain liian hyvää ollakseen totta! Pitänee ruveta katsomaan enemmän Lynchin leffoja.
     
  7. Negotiator

    Negotiator Guest Tukijoukot Guest

    Reg.:
    30 Sep 2002
    Innlegg:
    1.872
    Liker mottatt:
    2
    Tasapainottelin tämän kanssa, että laittaako parhain vain huonoin elokuva threadiin ja meinasin jo perustaa uuden threadin mihin voisi laittaa viimeisin elokuva jonka on nähnyt.

    Katselin pitkästä aikaa eilen Austin Powerssin ekaa osaa ja oli karvas pettymys tuon näkeminen. Viimeksi kun näin niin kolmas-osa oli vasta tulossa ja elokuva oli vallanmainio. Eilen ei jaksanut enään naurattaa samallalailla kuin ennen :( Trilogian huonoimmaksi elokuvaksi tuo tipahtaa, mutta silti ihan ok leffahan tuo on :)
     
  8. glottis

    glottis Guest Guest

    Reg.:
    1 Nov 2001
    Innlegg:
    4.650
    Liker mottatt:
    5
    Hieman menee offtopik, mutta filmifriikin UK Import maksaa 33.50€ ja sisältää seuraavaa:

    True Romance: Director's Cut - Special Edition (2DVD)

    Extras: 3 audio commentaries, Trailer, Deleted scenes, Alternative ending, 2 featurettes.

    * 1 h 56 min * 16/9 WS 2.35:1 * DD 5.1 * Subs: English
    (* R2 PAL / UK IMPORT) [/I]

    Taitaa QT olla tyytyväinen, sillä mukana oleva vaihtoehtoinen loppu taitaa olla juuri se synkempi versio, jonka QT olisi halunnut leffaan alunperin..

    Tästä SE:stä lienee keskusteltu jossain muuallakin, mutta oli semmoiset trivianheitto-fiilikset nyt mielessä.. :rolleyes: :p
     
  9. Drooper

    Drooper Guest Guest

    Reg.:
    28 Jul 2002
    Innlegg:
    435
    Liker mottatt:
    0
    Pitää alkaa hankkimaan huonompia leffoja, jotta voisi kirjoittaa tuonne "huonoin leffa" puolelle jotain vihdoinkin. Ben-Hurin katsoin juuri. Viimeksi olin nähnyt joskus 6 vuotta sitten varmaan ja enpäs tuosta paljoa enää muistanutkaan. Aikaisemmin olin pitänyt leffasta (pitkästä kestosta huolimatta), vaikka aivottomia toimintaräiskintöjä silloin harrastinkin.

    Nyt tuo sitten näkyvästä iästään huolimatta oli erinomaista katsottavaa ja sai selvästi enemmän irti, mitä joskus pentuna katsellessa. Osaa yhdistää paremmin eri (mahdollisia) historiantapahtumia ja sen sellaista. Hieno käsikirjoitus, loistava pääosanäyttelijä ja kyyneliä vuodattava loppu. Melkoinen pätkä. :)
     
  10. Bulli

    Bulli Guest Guest

    Reg.:
    4 Jan 2003
    Innlegg:
    2.083
    Liker mottatt:
    1
    Juuri sain katsottua Moulin Rougen ja ei voi muuta sanoa kuin että olipas häikäisevän upea kokemus. Loistava elokuva (ja Nicole Kidman... :love: ). Onkos tuo Luhrmannin Strickly ballroom millainen? Heräsi kiinnostus miehen elokuviin...
     
  11. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    13 Jun 2000
    Innlegg:
    14.061
    Liker mottatt:
    26
    Futurefilmin julkaisulistassa on True Romance merkitty ilmestyväksi 8.elokuuta, versiosta ei sen kummempaa tietoa...
     
  12. glottis

    glottis Guest Guest

    Reg.:
    1 Nov 2001
    Innlegg:
    4.650
    Liker mottatt:
    5
    Futuren julkaisuperiaatteita huomioiden ... ei taida olla kuitenkaan kyseessä tämä SE-versio, mutta yllättyisin positiivisesti jos kuitenkin olisi :eek:
     
  13. nothing

    nothing Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    3 Mar 2001
    Innlegg:
    2.091
    Liker mottatt:
    6
    Kyllähän Futurelta on (kylläkin täysin kuulemani mukaan) ilmestynyt muutama ihan käypä julkaisu tässä juuri. Esim. Shiri, Battle Royale ja Ichi The Killer. Että ei kai tuo nyt mahdoton ajatus olisi.
     
  14. Cornelius

    Cornelius Guest Guest

    Reg.:
    23 Okt 2001
    Innlegg:
    159
    Liker mottatt:
    0
    Matti Ijäksen "Haaveiden Kehä" tuli nähtyä tässä viime viikon loppupuolella ja vieläkin pelkkä sen ajatteleminen pistää vähän hymyilyttämään. Aivan upea elokuva, täynnä loisteliasta dialogia (välillä tosin dialogi oli jo liiankin hyvää ja meinasi jäädä juonen seuraaminen vähemmälle kun keskityin vaan kuuntelemaan hahmojen mainiota sanailua) ja kerrassaan hienoja näyttelijäsuorituksia.

    En ole aikaisemmin ollut ehkä suurimpia Ijäksen faneja, mutta nyt sanoisin että kyseessä saattaa hyvinkin olla Suomen taitavin elokuvantekijä jos mies pystyy tulevaisuudessakin pitämään samanlaista tasoa yllä elokuvissaan.
     
  15. Murnau

    Murnau Elitistipaska Tukijoukot Guest

    Reg.:
    11 Des 2002
    Innlegg:
    832
    Liker mottatt:
    4
    Tohtori Zhivago tuli katseltua eilisiltana. Mahtava kuvaus, hyvät näyttelijäsuoritukset ja loistava musiikki. Tätähän voisi alkaa harkita omaan hyllyyni :)
     
  16. Zankie

    Zankie Guest Guest

    Reg.:
    27 Feb 2003
    Innlegg:
    81
    Liker mottatt:
    0
    Eilen tuli TV:stä katsottua pitkästä aikaa hyvä suomalainen elokuva. Lunastus oli mielestäni yksi parhaista mitä suomessa on tehty ja Kari Heiskasen roolisuoritus oli aivan loistava.:thumbsup:
     
  17. Bulli

    Bulli Guest Guest

    Reg.:
    4 Jan 2003
    Innlegg:
    2.083
    Liker mottatt:
    1
    Juuri äsken sain katsottua From Hellin. Täytyy kyllä sanoa, että olipahan hyvä elokuva.
     
  18. Tonza

    Tonza Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    17 Des 2000
    Innlegg:
    379
    Liker mottatt:
    4
    Punch-Drunk Love. Ei kannata olla ennakkoluuloinen vain sen takia että Mr. Sandler on toinen pääosan esittäjä. Loistava elokuva. Alkaa P.T. Anderson nousta ehdottomiin suosikkeihini. Nyt vain odottelemaan kesäkuussa julkaistavaa SuperBit tuplalevyä:thumbsup:


    Arvosana 4/5
     
  19. glottis

    glottis Guest Guest

    Reg.:
    1 Nov 2001
    Innlegg:
    4.650
    Liker mottatt:
    5
    My words exactly!!! :thumbsup: kyseessähän ei sitten ole mikään raikulikomedia... tykkäsin kyllä Andersonin edellisestäkin tekeleestä joka uppoaa samaan kategoriaan Punch-Drunkin kanssa.

    Eli jos haluaa uppoutua tämmöiseen "genreen" niin katsoo leffat:

    *Big Lebowski
    ja
    *Royal Tennenbaums

    :thumbsup:



    :)
     
  20. Jorse

    Jorse trust no one Tukijoukot

    Reg.:
    3 Apr 2001
    Innlegg:
    5.076
    Liker mottatt:
    8
    Ei elokuva mutta 24:sen ensimmäinen tuotantokausi tuli DVD:ltä katsottua varsin tiukassa tahdissa. Sarja on kyllä todella hyvä, ehdottomasti parhaita sarjoja mitä olen ikinä katsonut yhdessä X-Filesin ja Raidin kanssa. Lopusta plussaa!

    5 / 5