Elikkä summa summarum: Uusi asunto kauppakirjan allekirjoitusta vaille hommattu. Uuteen asuntoon muutettaessa saatu vaimolta mandaatti uuden *unelma*telkkarin hankintaan. Pitkän keskustelun jälkeen tultiin siihen tulokseen että ei se 3-4k eur siinä kämpän hinnassa lisäksi kuitenkaan niin paljon paina vaikka normaalisti mitään tuollaista ei ikinä tuosta noin vaan ostettaisi... Eli eli, sittenhän sen varmasti olisi oltava hyvä sen telkkarin. Käyttötarkoitus: Kytketään Playstation 3 konsoliin 3d pelien (killzone 3 ja wipeout hd hankittu) ja 3d blu-ray levyjen katselua varten. (ei vielä hankittu, Avatar nyt ainakin hankitaan jos sitä jostain saa 3d:nä). Mahdollisesti myös kytketään tietokone 15m pitkällä hdmi piuhalla laitteeseen kiinni mutta näytönohjain tarvinnee vaihtaa nvidiaan kunnon 3d pelejä varten siltä puolen. Maksutv kortti olisi myös tarkoitus laitteeseen kytkeä jotta voidaan katsoa teräväpiirtona esim. Formula ykköstä. Hintaerolla näiden mallien välillä ei ole väliä. Ihan sama onko se 3400 euroa vai 4000 jos toinen on selkeästi huonompi. Eli onko se sitten maalaisjärjellä ajatellen kalliimpi parempi vai onko Samsungilla jotain erityisen hyvää? Olen kuullut että panasonicin gt malleissa on jotain kirkkauden vaihteluongelmia mutta onko näitä samoja ongelmia myös vt malleissa? Onko niin että Samsungilla vastaavia ongelmia ei ole? Äänentoiston osalta en ole hifisti ja tarkoituksena onkin aluksi käyttää television omia kaiuttimia. Onko Samsungin "ultra-ohuus" tässä suhteessa sitten haitaksi että Panasonicissa olisi paremmat äänet? Mitä muuta minun tulisi tietää kun en ole koskaan plasmatelevisiota omistanut? Tuleeko olla pelaamatta pelejä esim sisäänajon aikana, onko näissä sitä kuvan sisäänpalamisongelmaa ja saako sellaiset jotenkin korjattua? edit: Ai niin ja mites tv pöytä tai seinäkiinnitys. Minkälaiseen tämmönen komeus sitten kannattaisi laittaa esille. Monessa verkkokaupassa myytävässä pöydässä tai telineessä on maininta että ei sovellu yli 60" näytölle tai ei käy yli 42" jne... mikä näihin isoihin olis hyvä alusta tai teline? Kannattaako itse kiinnittää seinään vai saako jostain esim samaan hintaan tai pieneen lisähintaan asennettuna koko paketin? (Asun Kokkolassa, vaihtoehtoina lähinnä verkkokauppa.com tai gigantti joista tuo panasonicci on ainakin nähdäkseni halvin... tai sitten mitä näitä kodinkoneliikkeitä nyt on)
Tai LG LZ9700 72" jos haluaa vähemmän virtaskaa vievän laitteen - LG:n voisi kuvitella olevan kolmikon kallein (Samsung halvin).
Kiitos äänistä. Asuntokaupat tuli ja muutto kuukauden päästä joten eiköhän se ole tuo panasonicci joka menee tilaukseen! :hitme:
Varaudu pieneen odotteluun, noi high-end pansut tulee kauppoihin aikasintaan kesäkuussa ja toi 65" ehkä vasta heinäkuun puolella. t: "4 panasonicin plasmaa omistaneena"
Joskus se odottaminenkin on ihan mukavaa. Katsoin verkkokaupan sivuilta että arvioitu saatavuus 2.7. mikä nyt on ihan ok. Ehtiipähän olla saanut ainakin muuton kunnolla loppuun että ei ole muut asiat sitten häiritsemässä uuden töllöttimen käyttöönottoa. Ja kesälomakin tulee sitten loppukesästä että ehtii vähän kattellakin
Tuli Panasonicilta kysyttyä asiaa muutama päivä sitten ja vastaus oli: "Hei Xxxxxxxxxx, Meillä ei ole vielä tietoja, milloin VT30 mallit tulevat kauppoihin Suomessa. Voit olla yhteydessä jälleenmyyjiin, ja tiedustella heiltä, jos he ovat saaneet tarkemman toimitusajankohdan Panasonic myynnistä." Ulkomailta tilaaminen on sitten asia erikseen.
Olisko kellään ehdottaa hyvää telinettä/standia tällaselle isolle telkkarille? Mieluiten pitäisi saada tarvittaessa käännettyä pivot asentoon. (ja kestää se 65" / 63kg vekottimen paino ja kääntely) Ja onko tietoa saako verkkokauppa.com tai jimmsiltä tai muusta vastaavasta liikkeestä tilattua kotiin kuljetettuna ja asennettuna siten että joku asentaa sen standin ja telkkarin? Itse en halua sitä pudottaa maahan ja särkeä edit: taidanpa tota asennusjuttua kysellä suoraan kyseisistä liikkeistä
Kannattaa kysellä liikkeistä,vk myy tasoja jotka kestävät jopa 100kg painon hinta ja saatavuus on sitten asia erikseen.Kotivakuutus kannattaa olla kunnossa ja muutaman kerran kun isoa telkkua on nostellu/purkanut niin kyl se ihan hyvin jalustalle menee kokemus tuo varmuutta.Tulihan se huomattua että kun hintoja kyselee eikä maksa sitä mitä nettisivuilla pyydetään,niin todella hyvän tarjouksen voi saada.Kaupat tehty Panasonic TX-P65VT30Y ja uusi tv-tasokin tilattu (tason painorajoitus selvitetty valmistajalta)
Tarjouspyyntökierros neljälle eri liikkeelle kannatti. Yksi liikkeistä ei ole vielä vastannut. Ensimmäinen vastannut ei ollut valmis tinkaamaan yhtään. Toinen vastannut liike pyöristi hintaa alas naurettavan vähän. Mutta sitten tuli yksi tarjous joka lohkaisi hintaa ihan merkittävällä tavalla alaspäin ja lupasi vielä saatavuutta toukokuun loppuun, mikä olisi melko täydellistä koska muutan touko-kesäkuun vaihteessa! Kiitos vinkistä!
Allekirjoittanut luopuu tykistä & kankaasta ja palailee jälleen ison plasman/lcd:n ääreen. Huolestuttaa näissä plasma-malleissa kovin vain seuraavat seikat: 1. kiinni palaminen esim. konsoleilla/mac/pc-rintamalla Omistin aikoinaan Panasonic TH-50PV600E:n ja kaveri silloisen Pioneerin huippumallin. Vaikka kuinka yrittimme olla varovaisia, sisältäen 150-200h sisäänajoa, rajoittaen pelitunteja, pyörittäen tuntikausia "lumisadetta", siltikin kumpaakin tv:tä koristi yläkulmassa EA Sportsin logo, ei hyvä. LCD soveltuisikin tähän huomattavasti paremmin, olisi niin paljon huolettomampaa käyttää mutta plasman elokuvamainen sekä omaan silmään parempi kuvanlaatu houkuttelisi enempi. Eri foorumeilla kylläkin puhutaan että kiinni palamiselta voi välttyä jos pelaamissessiot pidetään suht. lyhyinä rajoittaen muutamiin tunteihin kerralla sekä ottaen kaikki staattiset logot/mittarit etc. poies mutta tämä kun ei ole kaikissa peleissä mahdollista eikä edes järkevää. Entäs televisio-kanavien logot, internet surffailu? 2. Takuuehdot Panasonic 1v / Samsung 2v, kovin kovin on lyhyet, saisiko mistään liikkeestä hankittua () lisätakuuvuosia, vähintään 3v? Olen asioinut vuosien mittaan aika paljon Marekilla mutta sivuilla ei ole ainakaan mitään mainintaa tästä mahdollisuudesta, tätä toki pitää kysyä samalla kun pyytää tarjouksen. *************************************************************** Kummastuttaa muuten pikkasen näiden mallien paino ero: Samsung 38.3kg kun taasen tuuman isompi Panasonic peräti 63kg jalustan kera. Ei sinänsä, eipä tällä juuri itselleni merkitystä ole kun ei ole seinälle tulossa. Vaikiata on päättäminen, LCD-malleilla on omat ongelmansa, kuten plasma puolellakin.
Kannattanee myös punnita sitä, kuinka paljon tästä lisätakuusta kannattaa maksaa. Ottamatta sen kummemmin kantaa valmistajan virhevastuuseen tai myyjäliikkeen myymiin lisäpalveluihin, myös kotivakuutus kattaa television vikoja. Ehkä halvempi (tai järkevämpi) vaihtoehto voisi olla laajemman kotivakuutuksen ottaminen erillisen televisiotakuun sijaan?
Noita muita en ole nähnyt, mutta tänään näin Samsung PS64D8005XXe-mallin. Hieno 3D- kuva , kysyin painoa ja se oli tuo 38kg jalustan kanssa ja 35kg ilman. Myymäläkappale olisi lähtenyt 3199 hintaan. Eipä viitsi ostaa, kun on hieno tykki ja 52"+42" tv ennestään, muuten saattaisinkin.