Samsungin 2009 LCD-mallit

Тема в разделе "Televisiot", создана пользователем temeksi, 28 дек 2008.

  1. jarry

    jarry Guest Guest

    Регистрация:
    23 июн 2009
    Сообщения:
    31
    Симпатии:
    0
    Onkos jollain tietoa siitä minkä formaattien kanssa DLNA todistetusti toimii, ja varsinkin millä formaateilla toimii kelaus. Nimittäin mkv filuja en saa kelattua töllöllä enkä oo myöskään vielä onnistunut edes hyppäämään filussa eteen tai taaksepäin.
    Eli jos leffan katsominen jostain syystä keskeytyy ja onnistuu sähläämään parin tunnin leffan loppuhetkillä niin se on katsottava uudestaan alusta loppuun... Ei kait se olla näin huono systeemi...

    Kyseessä siis B650.

    PS. Miten sen töllön käynnistys ja lopetus "tilulilut" saa pois?
     
  2. koneistaja

    koneistaja Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    24 май 2006
    Сообщения:
    177
    Симпатии:
    0
    Käynnistysäänen saa pois näin:
    Menu->Asetukset->Yleiset->Melodia->Pois
     
  3. koneistaja

    koneistaja Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    24 май 2006
    Сообщения:
    177
    Симпатии:
    0
    Ei ainakaan B650:ssä toimi noin. Jos säätää ääniulostuloksi "Ulkoinen kaiutin" niin TV:n kaukosäätimen äänenvoimakkuudensäädin ei säädä enää mitään, vaan tulee ilmoitus "Ei käytettävissä".
     
  4. Spaca

    Spaca Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    9 ноя 2005
    Сообщения:
    104
    Симпатии:
    0
    DLNA:sta en tiedä, mutta ainakin USB-kovalevyltä mkv-tiedostojen kelaaminen onnistuu vaikkakin hitaasti.
     
  5. Dogestan

    Dogestan Guest Guest

    Регистрация:
    1 сен 2009
    Сообщения:
    5
    Симпатии:
    0
    Samsungin DLNA playerillä ei pysty kelaamaan, eikä hyppimään. vain
    play. ja se on aika kranttu erilaisille codeceille.

    MKV toimii tosiaan vain USB-muistilla. jotkut mkv:t saa toimimaan
    DLNAssa vain nimeämällä net .avi ksi. toiset pitää koodata uusiksi,
    aikas isolla työllä.

    cnet ja avsforumeilla on paljon juttua aiheesta, esim:
    http://forums.cnet.com/5208-13973_102-0.html?threadID=325107
     
  6. jarry

    jarry Guest Guest

    Регистрация:
    23 июн 2009
    Сообщения:
    31
    Симпатии:
    0
    Mulla on sitten käynyt kodekkien kaa hyvä tuuri sillä kaikki mun mkv:t toimii DLNA:n kautta. Mutta jos mkv filut siirtäis USB kovolle, niin niiden kelaus pitäis myös onnistua... OK

    Suosituksia USB kovoks? Aiemmin oli puhetta, että terasia (omalla virralla) on hommattu mutta tarkkaa mallia tiedustelen?
     
  7. Spaca

    Spaca Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    9 ноя 2005
    Сообщения:
    104
    Симпатии:
    0
    En tiedä onko tämä sen parempi kuin muut, mutta minulla ainakin yhden teran Buffalo DriveStation pelittää yhteen 40B655:n kanssa.
     
  8. jkoskinen

    jkoskinen Guest Guest

    Регистрация:
    1 дек 2006
    Сообщения:
    4
    Симпатии:
    0
    Tuli pari viikkoa sitten hankittua B655 osittain DLNA-ominaisuuksien takia. Käytännössä videotiedostojen katselu on täysin turha ominaisuus, kun leffaa ei voi laittaa paussille eikä toisto jatku siitä kohtaa johon edellisellä kerralla keskeytyi.

    USB:n kautta leffoja voi jopa katsella. Moitteena kuitenkin DTS-tuen puute (joka tosin oli tiedossa telkkaa hankittaessa) ja VOB-videot näkyvät postimerkin kokoisina ruudulla eivätkä skaalaudu koko ruudulle.

    DLNA-videotoisto vaatisi hyvän mediapalvelinsoftan. Eli pitäisi pystyä transkoodaamaan lennossa DTS -> AC3:ksi ja näyttää tekstitykset (.SRT, jne.) Kokeiltu on Windows 7:n mediaominaisuudet, XBMC, Tversity, TwonkyMedia ja PS3 Media Server.

    Tällä hetkellä taitaa olla paras vaihtoehto hommata NAS-purkki, jonka saa USB:llä kiinni telkkuun.
     
  9. Spaca

    Spaca Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    9 ноя 2005
    Сообщения:
    104
    Симпатии:
    0
    Tä, kyllä minun 40B655:ssa VOB-videot skaalautuu koko ruudulle! :eek:
     
  10. jarry

    jarry Guest Guest

    Регистрация:
    23 июн 2009
    Сообщения:
    31
    Симпатии:
    0
    Nyt tuli vastaan B650:ssä sellainen juttu, että telkun kellonaika on OK mutta info ja guide näyttää ohjelmatietoja tasan 2h väärin.

    Guidessa "Tänään" jälkeen näkyy kellonaika oikein mutta siinä alla olevat ohjelmatiedot on 2h edessä. Eli jos ohjelma A alkaa oikeasti klo 10, niin se on guidessa klo 8 kohdalla.

    Infossa taas homma menee niin, että se näyttää tietoja 2h jäljessä vaikka telkun kello on OK.

    Onkohan vika telkun maa-asetuksissa vai verkon signaalissa. Maa-asetuksena mulla on MUUT vai mitähän siinä lukee.
     
  11. djaanila

    djaanila Guest Guest

    Регистрация:
    13 окт 2006
    Сообщения:
    10
    Симпатии:
    0
    Itselläni taitaa siis tuo DLNA toimia suorastaan ihmeen hyvin. Tiedostot joissa DTS-ääniraita on tietenkin mykkiä kun ei Tv niitä tajua, mutta muuten muutamia MP4-tiedostoja lukuunottamatta kaikki toiminut moitteetta. Muita paitsi MKV-tiedostoja pystyy kelailemaan myös DLNA:ta käytettäessä. Ja kaikissa tiedostoissa jotka ovat tuolla telkulta lähteneet pyörimään niin myös PAUSE on toiminut ongelmitta, joskus parin sekunnin viive siinä.

    Itselläni siis LE37B655(uusin firmis 2004), Windows 7 + Samsung Share Manager 2.1.

    USB:ltä en ole vielä pahemmin testaillut kun uupuu tarvittavan kokoinen USB-kovo/NAS vielä tästä taloudesta, hankintalistalla kylläkin.
     
  12. timo64

    timo64 Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    14 июн 2009
    Сообщения:
    247
    Симпатии:
    1
    Eilen tuli pitkän odotuksen jälkeen lopultakin LE-46B755.
    Laitoin säädöt Movie-tilaan ja arvot sinnepäin mitä täälläkin on suositeltu.
    Kontarsti 95, kirkkaus 45, terävyys 0, väri 45 jne.

    Yllättävän harmaalta ja pliisulta tv-kuva vaikuttaa ainakin tuossa Movie tilassa.
    Terävyyttä ja raikkautta saisi olla enemmän. Esim tekstitys ei ole terävää, huomaa kirjainten reunasta.

    Täytyy kokeilla säätää Luonnollinen tai Vakio -tilaan ja laittaa enemmän taustavaloa sun muuta, jos saisi tuota haaleutta pois ja terävyyttä lisää.
    Pienoinen pettymys siihen nähden mitä täälläkin, mm. Elvis, on hehkutellut.

    Valikoista en löytänyt tuolle 200 herzille päälle/pois/säätöjä mistään.
    Liekö sitä voi säätää ja onko vaikutusta kuvaan?

    Muuten, tuotteen paketissa lukee Made in Slovakia, eli samppoja kasataan slovakkien toimesta?
     
  13. Kiila

    Kiila Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    31 янв 2001
    Сообщения:
    1.660
    Симпатии:
    0
    IFA 2009 tuli ja meni eikä sielä mainittu mitään B8500 ja B9000 malleista. Taitaa mennä ensi vuodelle :(
    Meneeköhän tässä nyt sitten Philipsin 52PFL9704H/12 hankintaan...

    AVForums
    AVS Forum
     
  14. hkj

    hkj Avatar Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    10 сен 2003
    Сообщения:
    4.126
    Симпатии:
    0
    Siellä on myös iso uudehko paneelitehdas.
     
  15. jkoskinen

    jkoskinen Guest Guest

    Регистрация:
    1 дек 2006
    Сообщения:
    4
    Симпатии:
    0
    Tools-valikosta sain skaalautumaan koko ruudulle pystysuunnassa. VOB-videot näytetään jostain syystä 4:3 kuvasuhteella, vaikka videot ovat 16:9. Eli reunoille jää surureunat ja kuva on litistynyt.
     
  16. XDream

    XDream Guest Guest

    Регистрация:
    19 июн 2005
    Сообщения:
    58
    Симпатии:
    0
    http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=39773

    "Ei ole Cable Ready HD-hyväksytty ja maksulliset HD-kanavat eivät toimi Suomessa. Vapaat HD-kanavat sekä muut maksulliset kanavat toimivat."

    "Mukana ohje, jonka avulla voit tehdasvalikosta muuttaa malliksi 40B535."

    Tarkoittaako tuo sitä että muuttamalla malliksi 535 telkusta tulee Cable HD Ready?

    Houkuttelis kyllä tilata kyseinen töllö, kenelläkään kokemuksia? Toinen vaihtoehto ois hakea gigantisa 40'v5500, samppa ois tosin 130€ halvempi!
     
  17. KMS

    KMS Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    20 июл 2002
    Сообщения:
    1.261
    Симпатии:
    0
    Tuo olisikin mielenkiintoista, jos nuo Sampan suomimallit (5-loppuiset) ovatkin ainoastaan asetuskikkailuja, jolloin esim. Saksassa myydyt mallit (0-loppuiset) saa pelkällä kaukosäädinkikkailulla muutettua samoiksi kuin suomimallit. Mahtaakohan mennä noin..
     
  18. Jeukkuli

    Jeukkuli Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    26 фев 2004
    Сообщения:
    1.867
    Симпатии:
    10
    https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=76690
     
  19. Tommy200rs

    Tommy200rs Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    17 янв 2004
    Сообщения:
    217
    Симпатии:
    1
    Последнее редактирование: 6 сен 2009
  20. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Onhan minkä tahansa mallin kuvanlaatu hyvin pitkälle kuvasäädöistä kiinni. Esimerkiksi itse tosiaan alussa koitin AVS Forumin Vakio -tilaan perustuvia säätöjä, ja kuva oli minusta aivan liian hailakka. Movie -tilassa pääsin parempaan lopputulokseen. Toistaiseksi en ole säätänyt CE Dimmingiä pois päältä.

    Käsittääkseni tuota 200Hz -ominaisuutta säädetään (en muista nyt sen valikon nimeä) siitä missä on kaksi 0-10:n palkkia ja mitä suurin osa pitää 10/5 -säädöillä.