Tykki vai töllö tv-kuvalle?

Keskustelu osiossa 'Videotykit ja -projektorit' , aloittajana jmv28, 20.08.2013.

  1. jmv28

    jmv28 Uusi jäsen

    Liittynyt:
    26.02.2009
    Viestejä:
    23
    Saadut tykkäykset:
    1
    Pahoittelut, jos aihetta on jo käsitelty, en nopealla katsomisella huomannut.

    Viitisen vuotta 42" Kuro-plasmaa katseltuani on mieli ruvennut tekemään isompaa kuvaa. Katseluetäisyys sohvalta on noin 2,7 metriä. Sohvan takana on metritolkulla tilaa, vaikkei sohva mahdu kauemmaksi. Tilan saa helposti melko pimeäksi.

    Ensin on mieleen tullut hommata uusi 55-60" töllö, esim. Panan plasma (tai lcd, jos ovat nykyään kelvollisia). Mutta hieman on ruvennut tykkikin kutkuttamaan, jolloin kuvan saisi vielä reilusti isommaksi, esim. 80-90". Koska en ole ikinä tykkiä omistanut, kysyisin mielipidettä arvon harrastajilta.

    - Jos suurin osa katselusta on tavallista tv-lähetystä (sd), meneekö kuva katselukelvottomaksi isossa tykkikoossa? Eli olisiko pienempää tv-ruutua kuitenkin miellyttävämpi katsoa? Jonkun verran tulee katsottua leffoja pleikalta (Dvd+Bd+Netflix).

    - Onko tykin jokapäiväinen käyttö paljonkin telkkaria hankalampaa? Virtojen kytkeminen useaan laitteeseen (tykki, vahvari, digiboksi), tykin lämpeäminen... jaksaako virittää iltauutisia varten?

    - Kun telkkujen koot ovat kasvaneet ja hinnat laskeneet, onko tykeillä ylipäätään enää tulevaisuutta? Ennen vahvat merkit esim. Pana ja Sanyo ovat ilmeisesti heittäneet pyyhkeen kehään, ainakaan niitä ei näy. Ja vissiin monet entiset tykkimiehet ovat siirtyneet isoihin telkkarein.

    Eli kaiken kaikkiaan, kannattaako tapauksessani edes harkita tykkiä ja ison kuvan lumoa, vai hommata suosiolla töllö. Mielipiteitä, kiitos!
     
  2. Ari

    Ari Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    25.06.2000
    Viestejä:
    3 320
    Saadut tykkäykset:
    4
    Minulla on Sonyn projektori ykkösnäyttönä 92" kankaan kanssa. Enemmän katselen kyllä HD-ohjelmaa, mutta SD:täkin joskus. Wbox HD:n skaalaamana ihan siedettävän näköistä, Yamahan vahvistimen skaalaamana myös ihan siedettävän näköistä ja eniten SD-matskua tulee katsottua PC:lle vanhalta Topfieldiltä siirrettynä ja VLC playerillä skaalattuna noista parhaan näköistä jälkeä SD-matskusta. Mutta ei ole katselukelvotonta millään lähteellä noista, mutta tuon HW15:n oma skaalain ei tehnyt kovin hyvää jälkeä, eli jossain muualla on ainakin tuon tykin kanssa syytä se kuva skaalata 1080-resoluutioon. Tykille menee minulla vain 1080p-signaalia, se skaalataan ja deinterlacetaan aina muualla (digiboksi, PS3, PC, AV-vahvistin) kuin tykissä itsessään. En ole kokenut miellyttävämmäksi nähdä kuvaa pienempänä...

    Eipä tuo päivittäinen käyttö ole muuten sen hankalampaa, tykki päälle, AV-vahvistin päälle ja joku ohjelmalähde (PC, digiboksi, PS3, Apple TV) päälle. Pelkkien uutisten tai vaikka digiboksin ohjelmoimisen takia ei viitsi laittaa päälle tai muutenkaan vain yhden ohjelman katsomista varten, sitä varten minulla on tuossa projektorin lisäksi pieni 23-tuumainen full-hd-led-monitori joka toimii "kakkosnäyttönä" josta voi katsoa uutiset tai käyttää laitteiden menuja tai esim. mp3-soitinkäytössä ps3:sta tai Apple tv:tä. Käytän samaa projektoria myös pc:n näyttönä, tätäkin kirjottelen tuonne valkokankaalle...

    Olen ajatellut joskus että tuon 23-tuumaisen kakkosnäytön tilalle hommaisi jonkun esim. 40-tuumaisen tv:n jolloin se uutisten tai muiden vastaavien katsominen olisi kuitenkin hieman mielekkäämpää kuin tuosta 23-tuumaisesta monitorista (3 metrin päästä). Mutta sanoisin että vähintään joku tuollainen pikkunäyttö olisi syytä olla projektorin lisäksi, mutta ainakin noita pieniä saa ostettua alle 200 eurolla joka on aika edullista.

    Enemmän tosiaan itse tulee katseltua varmaan noita HDTV-kanavia HD-digiboksilta sekä muuta HD-sisältöä esim Netflixistä tai PC:ltä sekä PS3:lla. Mutta tuo oma 92" eli vähän yli 2 metriä leveä kuva ja 3 m katseluetäisyys on muuten oikein sopiva omasta mielestäni. Ja tuo SD-ohjelmien katsominen PC:ltä VLC:llä tuottaa ihan katsottavaa jälkeä ainakin. Mutta olen katsellut jopa Yle Areenaa ym. palveluita tuolta tykiltä, joiden kuvanlaatu on SD:täkin heikompaa ja sitäkin on sietänyt, samaten kuin airplayllä iPodista videoiden katselua (sen Apple TV:n kautta).
     
  3. jmv28

    jmv28 Uusi jäsen

    Liittynyt:
    26.02.2009
    Viestejä:
    23
    Saadut tykkäykset:
    1
    Kiitos, hyvää käytännön kokemusta!

    Aika monella taitaa olla töllö, jolla katsotaan iltauutiset, ja sitten rullakangas, joka vedetään telkun eteen leffoja varten. Mutta kiinteä kangas ilmeisesti kuitenkin olisi se parempi ratkaisu. Jolloin töllölle pitäisi löytää toinen paikka jostain sivulta. Hmm..

    Hd-boksi varmaan tulee hommattavaksi tännekin. En ole kiirehtinyt, kun tilanne antennitalouksissa on vielä niin sekava.
     
  4. Ari

    Ari Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    25.06.2000
    Viestejä:
    3 320
    Saadut tykkäykset:
    4
    Minulla on tuo 23-tuumainen tosiaan tuolla kankaan vieressä sivulla vasemmalla puolella. Kangasta ei tarvitse rullailla ylös, vaikka rullakangas onkin. Mutta sen kakkosnäytön ei tarvitse olla mitenkään keskellä jos sieltä katsellaan vain uutisia tai laitteiden menuja...
     
  5. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    05.04.2007
    Viestejä:
    5 008
    Saadut tykkäykset:
    137
    Nykyään on olemassa myös käyttökelpoisia LED-laser sekä laser tykkejä. Ne käynnistyvät suunnilleen samassa ajassa kuin taulutelevisio (eivät nekään enää ole viiveettömiä kaikkine smart-käyttöjärjestelmineen), eikä toistuva päälle/pois kytkentä tuota mitään ongelmia. Tavallista tykkiähän ei saa räpsytellä, mutta LEDit ja laserit eivät ole moisesta moksiskaan.

    Sony VPL-FHZ55 käyttää pelkkää laseria, joten sen kirkkaus ei himmene yhtä paljon kuin LED- tai tavallisilla hehkulankatykeillä. ViewSonic Pro9000 puolestaan on hybridimalli, eli siinä osa valosta tulee LEDeistä. Molempien pitäisi kestää paljon kauemmin kuin hehkulankatykin selkärepullisella vaihtolampulla. Mitä enemmän päälle/pois kytkentöjä tulee iltauutisten muodossa, niin suuremmaksi ero muuttuu "uutuustekniikoiden" eduksi.
    Sonyssä on hassuhko pc/työpöytäresoluutio, mutta sen kanssa voi käyttää vaikkapa leveämmillä mustilla samettireunoilla olevaa kangasta, joihin imeyttää ne ylimääräiset 60 pikseliä ylhäältä ja alhaalta, jos ne muuten häiritsisivät.

    E: Täällä on käytössä Sony HW10 SXRD tykki, kuvakoko 77" ja katseluetäisyys jonkin verran reilut 2½ metriä. Erillistä telkkaria ei ole enää ja tykkiä käytän melkeinpä joka ilta, pääasiassa 1080p materiaalilla.
     
    Viimeksi muokattu: 21.08.2013
  6. Teijo

    Teijo Guest Guest

    Liittynyt:
    30.03.2013
    Viestejä:
    10
    Saadut tykkäykset:
    0
    Asia mikä vaikuttaa paljon tuon projektorin päivittäiskäyttöön on myös huoneen pimennettävyys. Mikä kysyjän tapauksessa ei ilmeisesti ole ongelma. Jos huonetta ei saa helposti ja nopeasti vähän hämyisämmäksi voi tykin arkiläytöstä tulla puuduttavaa. Korkeilla gain arvoilla olevilla kankailla voi tuohon myös vaikuttaa. Nuo yli 2 gain arvolla olevat kankaat ovat monesti retro-reflective mallia, eli heijastavat valon takaisin tulosuuntaan ja asettavat tykin sijoitukselle omat vaatimukset. Itsellä oli tuommoinen daliten hi gain (2.8) ja se toimi hienosti myös sillon kun ei jaksanu täysin pimentää huonetta. Mutta täytyy aina pitää mielessä musta ei koskaan tule tyhjästä, mutta esim urheilun katsomiseen vähän valoisemmassa tuo on oiva ratkaisu.

    Tavalliselle tv kuvalle ylärajana pitäisin ehdottomasti 90". On jo aika suttua vaikka vahvistimesta löytyisi jo vähän kunnollinen up skaalaus.

    Oma valinta oli luopua televisiosta kangas koon kasvaessa. Katson uutiset läppäristä. Makuu huoneen nurkassa on vielä pikku tv jota ei ole aukaistu yli puoleen vuoteen. Sopiva valaistus, kangas, ledi/laser tykki -> tv käyttö ei ongelma.
     
    Viimeksi muokattu: 21.08.2013
  7. jmv28

    jmv28 Uusi jäsen

    Liittynyt:
    26.02.2009
    Viestejä:
    23
    Saadut tykkäykset:
    1
    Moi. Ikävää, että antennitalouksissa HD-lähetykset odottavat vielä itseään, jotain YleHD:tä lukuunottamatta. En tiedä onko jotain aikataulua olemassa, ilmeisesti useampi vuosi vierähtää, ja siihen saakka on tyydyttävä SD-laatuun. Ja se pistää miettimään tykin hankinnan järkevyyttä nyt.

    Tykkien led/laser-tekniikka on varmaan tulevaisuutta, kiitos infosta, vaikuttaa hyvältä. Kyseessä taitaa kuitenkin olla eka laitesukupolvi, joten hinnat varmaan tippuvat ja laitteet kehittyvät jatkossa.

    Eli ymmärrykseni mukaan: jonkun ajan kuluttua tv tuuttaa antennin kautta HD-kuvaa ja kauppa myy kypsään ikään ehtinyttä led/laser-tekniikkaa nykyistä edukkaammin. Sitten voi nauttia isosta ja hyvästä kuvasta, käytön helppoudesta ja pienistä lamppukuluista. Hankintaa kannattaa lykätä siihen - menikö päättelyni oikein?
     
  8. Hippo

    Hippo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    28.07.2004
    Viestejä:
    2 392
    Saadut tykkäykset:
    320
    En nyt tiedä miten tuo käyttö helpottuu laser/led tykkien myötä, ellei sitten pidä tykkiä päällä ihan jatkuvasti. Sama pimennysruljanssi silloinkin on edessä. Mielestäni tykillä voi korvata telkun jos käyttö onnistuu sohvalta persettä nostamatta sisältäen pimennyksen ja mahdollisen kangasjumpan.

    Mutta mä laittaisin tykin jo nyt niitä pleikka/BD/Netflix sessioita varten ja joku pienempi ruutu arkikäyttöön. Isossa kuvassa olisi näin myös hiukan juhlan tuntua kun ei turruta aivojaan jatkuvalla 100" kuvalla :)
     
    Viimeksi muokattu: 08.09.2013
  9. jardahl

    jardahl Vakiokasvo

    Liittynyt:
    09.11.2000
    Viestejä:
    679
    Saadut tykkäykset:
    1
    En tiedä onko tämä ollut jossain ketjussa esillä täällä, kun en tässä kiireessä ehdi tarkastaa.
    Tällainen on saatava kun hinnat on järkevällä tasolla (nyt henkilöauton luokkaa).

     
    Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen: 24.07.2015