voin laittaa muutaman asetuksen joita olen lukenut avforumsilta ja avsforumsilta mutta en ole vielä ite päässyt testaamaan koska tv ei tullut eilen vaan tulee tänään tässä jonkin ajan päästä niin voin sitten myös kertoa omat mielipiteet asetuksista Mode - Movie Backlight - 4 Contrast - 98 Brightness - 49 Sharpness - 10 Colour - 49 Tint - 46/54 Black adjust - off Dynamic Contrast - off Gamma - +1 Colour Space - Auto White Balance - R-offset - 15 G-offset - 15 B-offset - 14 R-Gain - 19 G-Gain - 15 B-Gain - 26 Flesh Tone - 0 Edge Enhancement - off Colour Tone - Normal Digital NR - off HDMI Black Level - Low 100hz Motion Plus - Low Energy Saving - Auto Tässä on yks mitä on muutama kehunut hyväksi --------------------------------------------------------------- --Picture menu Mode: Movie Backlight: 3 Contrast: 93 Brightness: 44 Sharpness: 0 Color: 52 Tint: G50/R50 Detailed settings submenu Black adjust: Off Dynamic contrast: Off Gamma: +3 Color space: Auto Flesh tone: 0 Edge enhancement: Off xvYCC: Off White balance submenu R-Offset: 25 G-Offset: 26 B-Offset: 25 R-Gain: 24 G-Gain: 23 B-Gain: 14 Picture options submenu Color tone: Warm2 Size: Just Scan Digital NR: Off DNIe: [grayed out] HDMI black level: [grayed out] Film mode: [grayed out] Blue only mode: Off Auto motion plus 120Hz: Off --Setup menu Entertainment: Off Energy saving: Off Ja tässä on toinen mikä on todettu erään arvostelun perusteella hyväksi etenkin pimeässä huoneessa. Itse testaan myös näitä asetuksia mutta pistin nämä jo etukäteen
Kertoile, miten homma etenee tuon kanssa. Lähinnä kiinnostaa, että pitääkö tosiaan telkkari lähettää huoltoon (keksiä jotenkin, miten tuon saa pakattua ja niin edelleen), odottaa ties kuinka kauan ilman telkkaria ja niin edelleen saadakseen päivityksen, jonka voisi itsekin tehdä kotona. Ei oikein nappaisi.
Tuosta on jo meili mennyt tuonne Powermillille ja kysyin siinä että onnistuuko tuo päivittäminen itse. Ja kysyin samalla että kuuluuko firmwaren päivitys takuuseen.. kun en ihan varma siitä ole mutta luulis toisaalta sen kuuluvan..
No sinälläänhän sen täytyy kuulua, että tuo on selkeä vika, jonka korjaamiseksi firmis päivitetään. Jos sattuisit olemaan vähemmän valistunut kuluttaja (joka tuskin tosin vikaa huomaisikaan...), niin tuskin tietäisit mistään korjaustoimenpiteistä ja firmispäivityksestä, vaan ilmoittaisit vain, että vika on ja pitäisi korjata. Sinällään valmistajat helpottaisivat myös omaa hommaansa ja vähentäisivät kustannuksia, jos antaisivat firmiksen yleiseen jakeluun niin, että valistuneemmat kuluttajat voisivat sen itse päivittää, eikä huoltoon tarvitsisi telkkaria rahdata moisen pikkuasian takia.
Näin tosiaan toimitaankin mm. matkapuhelinalalla ja digiboksien kanssa mutta TV-maailmassa tämä ei ilmeisesti niin toimi, ei ainakaan vielä. Varmaan ne pelkää jotain, että asiakkaat sotkee jotain ja sitä kautta tulee ongelmia ja ikäviä tilanteita...
Vähän häiritsee kun lukenu että joku on päivittäny tuolla netissä jaossa olevalla firmwarella A1CXXE -mallin television vaikka sitä ei varsinaisesti suositella siihen malliin.. ja mulla on kans ainakin tuo malli
yks paikka on esim se laatikon kylki missä se televisio on tullu kun siellä on se esim tuo LE-40A656A1CXXE niinku mulla on.. ja onkait tuo mallimerkintä myös siellä tv:n takana olevassa tarrassa ja kolmas paikka missä se on niin on tuossa tv:n vasemmalla puolella olevassa kyljessä niin siinä on kans semmonen pieni tarra mistä näkee sen model merkinnän.. mutta jos on suomesta osettu niin se on todennäköisesti tuo A1CXXE -malli.
Itsellä himottais kans päivittää tuolla tiedostolla tuo televisio mutta ei kehtaa koska se firmware ei ole samsungin sivun mukaan yhteen sopiva tuohon A1CXXE malliin ja jos sen päivittää tuohon ja tulee jotain vikaa niin takuu raukeaa.. se firmware mikä on jaossa käy vain kyseisiin malleihin: Warning This procedure is only valid for the Models listed below. Use on any other product may result in its failure & void the warranty: 6 Series Models: LE32A650A1HXXU, LE32A656A1FXXU, LE37A616A3FXXU, LE37A656A1FXXU, LE37A616A3FXXU, LE40A656A1FXXU, LE40A616A3FXXU, LE40A650A1HXXU, LE46A656A1FXXU, LE52A656A1FXXU jos se kävis tohon A1CXXE -malliin niin todennäköisesti olisin sen jo päivittänyt koska silloin ei raukeaisi laitteen takuu.
Juupa juu elikkä nyt tuli tuolta Powermilliltä vastaus ja televisio pitäisi toimittaa huoltoon jossa sitten tekisivät sen päivityksen.. ja päivitys kuuluu takuuseen. luin Powermillin sivulta että keskimääräinen aika mitä menee huollossa niin on 5 päivää plus mitä paketilla menee matkatessa.
No onpahan taas jaksettu rampauttaa tuo ominaisuus ihan perin pohjin. Mikäli lähitulevaisuudessa uuden TV:n osto realisoituu Samsungin A656:n ja Sonyn W4000:n välillä minun kohdallani, kääntyy se Sonyn voitoksi ihan sen takia että Sonylla taitaa yleisesti ottaen olla vähemmän kaikenlaisia lastentauteja, joita voisi korjata helposti päivittämällä firmwaren. Mutta ei kun ei.
No ei tuossa A656:kaan ole oikeestaan muuta tautia tavattu ku tuota focus ongelmaa mutta sekin on korjattavissa sillä uudellla päivityksellä mutta se on harmi että sitä ei voi Suomessa tehdä itse vaan pitää lähettää laite huoltoon itse en kyllä ole sitä kovin paljoa hoksinut mutta ihan hetkittäin sitä näkyy mutta sekin on kyll näkynyt ihan normaalissa televisio lähetyksessä joten se on kyllä voinut johtua ihan lähetyksestäkin.. tänään olisi tarkoitus kattoa että näkyykö sitä dvd ja blu-ray materiaalissa mutta muita ongelmia ei ole kyllä ollut ja tyytyväinen olen tähän asti ollut kyllä hankintaan
hmm tuossa just viestittelin uk samsung asiakaspalvelun kanssa niin ne meinasi vähän että se päivitys tuohon A656A1CXXE malliin olisi myös tulevaisuudessa tulossa samsungin sivulle jakoon
Trustedreviews.com 46" mallin arvostelu, sai hieman heikomman arvosanan kuin 40", yllättäen SD-kuva ei näytä yhtä hyvältä. http://www.trustedreviews.com/tvs/review/2008/06/04/Samsung-LE46A656-46in-LCD-TV/p1
Isompi sai huonommat arvosanat, koska Skyn digitv-kuva on huonoa No ei vaan, ilmeisesti prosessointi on jotenkin heikompaa isommalla ruudulla, outoa, mutta kai mahdollista.
Mun mielestä isompi ruutu tarkoittaa aina huonompaa kuvaa surkealla materiaalilla. Siksi ihmettelenkin kun porukka aina huutaa 46" ja 52" perään Itse tavoittelen tuota 40" kokoa, mutta en tiedä milloin..?
Itse olen harmikseni havainnut tuota focus/blur ongelmaa ja pitäisi ilmeisesti sitten päivittää tuo firmware mutta ei tosiaan jaksais lähettää tv:tä huoltoon jonkin about 5 minuutin työn takia pitänee odotella jonkin aikaa jos ne sais sen firmwaren myös tuohon A1CXXE malliin niin nettiin jakoon jos ei ala kuulumaan niin kai se pitää sitten huoltoon laittaa..
www.samsung.fi/prestige Eipä tarvitse tv:tä lähettää mihinkään. Powermill hoitaa tuon, jos asut prestige-huoltotakuun piirissä. Mies tulee paikanpäälle päivittämään telsun. Näin ainakin minulla. 40"->