Kaikkiko ne yhä pilveilee ??

Keskustelu osiossa 'Televisiot' , aloittajana Makro, 27.04.2011.

  1. Groke

    Groke D'oh! Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    18.08.2005
    Viestejä:
    2 651
    Saadut tykkäykset:
    1
    HDTVTest (50" VT30) sanoo kuvan väliaikaisesta kiinnipalamisesta näin: "Image retention: Very little". Eli että erittäin vähäistä. Mutta kaikissa plasmoissa se kuitenkin on yhä edelleen jonkinasteisena olemassa, vaikkei sitä peruskatselussa taida lainkaan/useinkaan huomata. Siis ainakaan tavallisessa tv:n ja leffojen katselussa.
    Uuttakaan plasmaa ei kait edelleenkään voi esim. mainostauluksi tms. äärikäyttöön suositella, mikäli sama kuva - tai esim. joku kirkas logo - on tuntikausia täysin muuttumatta. Koska tällöin vaarana on jopa pysyvä kuvan kiinnipalaminen (vai vaatiiko se nykyplasmoilla jo päiviä, eikä vain tunteja?). Toki myös vähäisempi maksimikirkkaus ja suurempi sähkönkulutus olisivat tällöin plasman valintaa vastaan.
    Himopelaajien kohdalla onkin sitten vaikeampi sanoa, että miten pieni tai suuri riski on. Väliaikaiselle kuvan kiinnipalamiselle nyt ainakin luulisi kohtalaisen riskin tietynlaisilla peleillä olevan, siis kun niitä tuntikaupalla tahkoaa.


    Vuosien varrella esim. valkoinen tekstitys saattaa aiheuttaa sen, että kuvan alareuna on ainakin kuvahifistin silmiin pikkuisen vaaleampi kuin muut kohdat (parikin heppua on tästä hiljattain täällä maininnut). Näin käy siksi, että kirkas valkoinen kuluttaa plasmojen panelia kaikkein nopeiten, musta taas vähiten. LCD:issä ei vastaavaa ilmiötä ole.
    Eli jos plasmalla katsoo todella paljon 4:3-kuvaa niin, että pitää mustat palkit täysin mustina (vaaleanharmaan sijasta), nuo alueet kuluvat muuta ruutua vähemmän. Peruskäytössä efekti lienee kuitenkin useimpien mielestä jopa täysin huomaamattomalla tasolla. Riippuu kuitenkin käytöstä, töllöstä jne. Yleensähän kuvasuhde jonkun verran vaihtelee, eikä aina ole tekstitystäkään.

    Lisäksi plasmoissa on LCD-töllöjä useammin häiritsevän kovaksi koettu pörinä (koska kirkkaat kohtaukset vaativat paljon virtaa) ja samaiseen asiaan liittyen pienempi maksimikirkkauskin, etenkin suurista pinnoista puhuttaessa. Jälkimmäinen tosin ei hiemankin hämärämmässä katsottaessa tietenkään ole ongelma.
    Plasmojen keskimääräinen tehonkulutus/lämmöntuotto on laskenut ilahduttavan paljon, mutta LCD-töllöt ovat siinä suhteessa edelleen selvästi parempia. Tuulettimia näkeekin suhteellisen harvoin LCD-töllöissä, kun taas plasmoissa ne ovat suhteellisen yleisiä (joskus jopa 5 kpl).

    Tosin aiemmassa plasmassani (37") ei ollut tuulettimia, eikä se hirmuisen pahasti pörissytkään (uutena oli melko hiljainen). Kun taas nykyisessä LCD:ssäni (46") on 2 jatkuvasti pyörivää tuuletinta. Jälkimmäinen on myös selvästi paksumpi ja mustan tasokin paljon parempi. Pilveilyäkään ei ole lainkaan. Eli aina ne tekniikkakohtaiset "vakiototuudet" eivät siis pidäkään paikkaansa, kun kahta eri tv-mallia vertaa toisiinsa. Varsinkin jos vuosimallikin eroaa.



    Riippuu omista tottumuksista, silmistä (fosforiviive, vilkkuminen yms.) ja pääasiallisesta käyttötarkoituksesta, että kumpi kulloinkin on se parempi tekniikka. Molemmissa kun on omat heikkoutensa ja toki mallikohtaisiakin eroja on.
    Molemmat noista siis ovat yhä edelleen monin tavoin puutteellisia, siis ainakin hifistelijän silmiin (mustan taso jne.). Vaan kenties suhteellisen suurikokoisetkin OLED-televisiot yleistyvät jo lähivuosina (ei taustavaloa = ei pilveilyä). Tai ainakin joskus tulevaisuudessa, jolloin päästään molemmista em. virityksistä eroon. Tosin aluksi hinnat lienevät hirmuisia. Ja voipa niissäkin olla omat lastentautinsa ja aivan uudet "ominaisuutensa".

    Itselläni on ollut CRT, plasma ja nyt on menossa LCD. Jos se juuri nyt hajoaisi, niin vaikeaksipa menisi. Koska Pioneer ei enää KURO-plasmoja tee, niin ehkäpä tulisi taas vaihteeksi ostettua pansun plasma (VT30, G30...), kuten aikoinaan tein CRT-töllöni hajottua (silloin PX70). Vaiko sittenkin LCD, sillä onhan tämä nykyinen töllö minun silmiini selvästi parempi, kuin aiempi plasma...
    Ilman täyttä palautusoikeutta en kyllä nykytöllöä mielelläni ostaisi, jos vain suinkin valinnanvaraa on. Varsinkaan reunaledeillä (EdgeLED) taustavalaistuja LCD-töllöjä. Tosin virallisia tilastoja ei jostain kumman syystä ole missään näkynyt.
     
  2. Sherukka

    Sherukka Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    17.05.2005
    Viestejä:
    1 063
    Saadut tykkäykset:
    0
    Itselläni edelleen myös 6 vuotta vanha plasma joka on selvinnyt tämän jakson täysin ilman minkäänlaisi pysyviä kiinnipalamisia vaikka se pelinäyttönäkin on toiminut. Itse pidän itseäni liiankin tarkkana muttei tekstitysalueella näy mitään jälkiä. En silti kiistä etteikö joidenkin plasmavalmistajien tietyissä mallisarjoissa voisi olla suurempi riski jonkinasteen kiinnipalamiseen mutta onko kyse todellisesta ongelmasta on mielestäni aivan eri asia. Onhan LCD-tekniikallakin riskinä pikseleiden kiinnijämähtäminen mutten tiedä onko siitä päästy jo eroon? Työpaikalla monta vanhempaa näyttöä jossa Windowsin sisäänkirjautumisruutu näkyy melkoisen hyvin.

    Grokelle vaihtoehdoksi Sharpin Elite, jos vain saavat värit kohdalleen? Jos eivät saa, niin Panasonicin plasma taitaa olla paras vaihtoehto tällä hetkellä jos kokonaisuutta katsotaan tai sitten Samsungin plasma jos tarkkaa värientoistoa painotetaan? Jokaisessa laitteessa on, ja tulee varmasti aina olemaan, enemmän tai vähemmän puutteita.