Tila mihin moiset tulis saa Ultrankin meikän käsittelyssä pohjaamaan, siis rintamamiestalon yläkerta. Eli en ole varmaan ns normi-ihminen Ultra ei mihinkään ole lähtemässä, mutta tiettyä tukevuutta tuonne 20hz ja alle haluan. Hellasärkökin on uskomattoman pientä ollut. Jos tuollaisen putkeen sijoitaa, niin pitääkös sille laittaa reippaan puoleinen paino sinne jalkoihin? Muistissa on vielä kuin SVS:n Sylinteri tykkäs vaeltaa parkettilattialla.
Siitä tulee helposti 80+kg painoinen subbari, eli lisäpainot eivät ole tarpeen. Tosin ei siitä haittaakaan ole... muuta kuin muuttamisessa ja muussa siirtelyssä. Muuttaminen tuollaisen saavin kans ei sitten ole hauskaa, kokemusta on.
Melkein se on elementti irrotettava tuubista muutossa, muuten on äärimmäisen veemäinen kannettavaksi.
Njoo. 2 niitä on tilauksessa. Kyllähän tuo Ultrakin painaa jonkun verran. Sikäli tuollaiset metrin tai puolentoista putket on vielä ihan siirrettävissä. Muuttoa ei ole tiedossa, ellei avokki potki pihalle, kun moisilla alkaa kyprokki-seiniä murentamaan
Moi en viitsinyt tälle avata uutta threadia joten...... Sain kaverilta kotelon + vahvistimen. Näille pitäs löytää hyvä elementti leffa/musa. Kotelon koko 55cm kork 48cm lev 46cm syv tehty 24mm lastulevystä litroja ? Refleksiputki edessä 7,5cm halkasija 14cm syvä 12" reikä. Vahvari Zachry-DSW200 jatkuvateho 8ohmia 135w 4ohmia 172w 2ohmia 172w "Tehoa Zarchry antaa mukavasti myös 2 ohmin kuormaan. Suodin toimii jyrkästi, mutta 40hz huippunsa saavuttava bassovasteen muoto ei ole hyvä, jos subwooferin halutaan toistavan 20hz asti, Siitä on seurauksena myös testin suurin viive. " Tämä lainattu Hifi 1/2001 Elementtinä siinä tällä hetkellä http://www.ljudia.no/no/teknik/ladforslag/mgr.html 30P40A Volym Fb Port -3dB -8dB 55L Sluten ( Q = 0,707 ) 52Hz 41Hz 60L 36Hz 75x95 mm 47Hz 36Hz 85L 33Hz 110x200 mm 41Hz 31Hz 110L 30Hz 110x180 mm 38Hz 27Hz Tällä kun yrittää niin aika vaisuksi jäävät nämä matalat taajuudet. Enemmänkin discobassoa. Olisko XLS 12" vaihtoehto ? mitä muita vois ajatella.
Eli kotelosi on noin 88 litrainen. Suomen valikoiman tietäen xls12 on varmaan paras vaihtoehto tuohon.. elikkäs lähimmäs tuota osuneen: http://www.hifitalo.fi/shop/sivut/aw-x3-175w.htm vähän joutuu putkea muuttamaan, myöskin halkaisijaa voisi hieman kasvattaa. En osaa laskea millaisen putken tarvitset tuolle.
Morjes! Tarkistaisin vain, että keksiikö kukaan mitään syytä, miksi IXL 18.4 ei toimisi downfiring-asetelmassa? Ei varmaan mene kovin pahasti metsään jos rakennan kyseiselle elementille n. 140 litraisen suljetun kotelon? Kiitokset
No tuohan on hyvä,jos kyllästyttää,niin polttelee pois onkin manilla kuitua(banaani) eikä hamppua.No olishan tuommonen 63cm aika näyttävä:thumbsup:"dude, it's Mary Jane for your ears!"
Oisko REaudio XXX 18d2 mistään kotoisin tuonne kalleimpaan hintaluokkaan mitä triidissä kysytään? Linear XmaxP-P: 10.8cm Hintaa löytyykin toista tonnia. Electrical Q Value -Qes: 0.68 Mechanical Q Value -Qms: 2.82 Total Speaker Q Value -Qts: 0.55 Free Air Resonance -Fs: 15.60 Hz Equivalent Compliance -Vas: 482.0 liters One-Way, Linear Excursion -Xmax: 54 mm Efficiency -SPL 1W/1m: 86.20 dB SPL Effective Piston Area -Sd: 1210 cm^2 DC Resistance -Re: 4.2 ohm Nominal Impedance -Znom: Dual 2 ohm Thermal Power Handling -Pe: 2000 W Force Factor -Bl: 18.16
Pieniin, siis _erittäin pieniin_ subbareihin paras elementti on Peerless 830851 Valmistaja käyttää siitä rohkeasti nimitystä subwoofer, vaikka tuo onkin kooltaan ainoastaan 3,5"
Kuka on ensimmäinen rohkea ja tilaa näitä elementtejä 100 kpl, tunkee ne jonkinlaiseen koteloon ja postaa kuvat tänne kaikkien passo-friikkien hämmästeltäväksi?
Mikähän järki siinä on, että subbarin pitää olla pieni? :hitme: 3,5":nen Voishan sitä autoon koittaa.
Kyllä on kaukana subbarista tuo 3.5". Monien valmistajien 12" mallitkaan ei täytä subwooferin vaatimuksia.
Minun päässäni. Oikein ärsyttää kun eräskin kaverini puhuu subbareista kun oikeasti tietämätön puhuu toistimesta joka toistaa vain >30Hz taajuuksia! EDIT: Kyllä ne silloin 70 luvulla jo tiesi mitä se sub-basso oikein on. Lähde: Subwoofer. 2008. Saatavissa: Wikipedia. www.wikipedia.org. Hakupäivä: 20.11.2008.