Itse olin tuossa joulunpyhinä uutisen luettuani vähän WTF?-fiiliksissä. Jos Miller aikoo viisi leffaa tehdä, niin saa samalla väsätä muutaman albumin lisää. Lisäksi Keltaisen Äpärän jälkeiset tarinat ovat kovin persoonattomia. En ole seitsemättä albumia lukenut, mutta arvostelujen perusteella ei ole lähelläkään neljän ensimmäisen albumin tasoa.
Ilmeisesti ajatuksena on, että näitä albumeita tullaan jatkossa käyttämään huomattavasti säästeliäämmin elokuvissa. Siinä missä ensimmäiseen Sin Cityyn meni vielä kolme albumia (2 parasta ja sitten yksi vähän heikompi), nyt koitetaan pärjätä ainoastaan yhdellä (3. paras omaan makuuni) albumilla ynnä sitten on lisäksi ilmeisesti kirjoitettu elokuvaa varten erikseen tarinaa.
Angelina Jolie Sin City 2:een? Vaikka en Jolien fanclubiin kuulukaan, niin tähän rooliin en kyllä aivan heti parempaa vaihtoehtoa keksi.
Sama täällä. Jolien nimi ei yleensä aiheuta minkäänlaisia riemunkiljahduksia mutta Avan rooliin Angelina on paras vaihtoehto näin minuutin mietinnällä. Ja toinen kirja on vielä paras Sin City. Tässä on ainekset ykkösosaakin kovempaan kamaan!
Juu, lista Bruce Willis, Joss Hartnett, Jessica Alba, Benicio Del Toro, Brittany Murphy, Mickey Rourke, Elijah Wood on varmasti myös ollut erityisen halpa jengi mukaan otettavaksi. Eiköhän se ole tässä vaiheessa jo aika selvää, että nuo näyttelijät eivät ole ihan vakipalkkaansa ottaneet elokuvassa näyttelystä. Jolien näyttelijänlahjoista sen sijaan voi kyllä hyvällä syyllä olla montaa mieltä.
Miller sanoo haastattelussa että leffa koostuu pääosin A Dame to Kill forista sekä Nancyn tarinasta That Yellow Bastardin jälkeen. Ilmeisesti taas hypitään ajassa, koska ainakin kirjoissa Dame tapahtuu paljon ennen Bastardia. Spoilaa sekä kirjoja että ekaa leffaa: Спойлер Damessa Dwightin naama leikellään uusiksi, kun taas ekassa leffassa Dwight istuu baarissa uuden naamansa kanssa ja katsoo Nancyn tanssia ennen Bastardin tapahtumia. Marv on myöskin elossa Damessa.
Elikkä nyt olisi sellaista tietoa saapunut että toinen elokuva koostuisi näistä kolmesta tarinasta: A Dame to Kill for, Blue Eyes ja lisäksi Nancyn tarina, jonka tarkkaa otsikkoa ei tiedetä. ADTKF on siis Dwightin näkökulmasta, ja itse olen tyytyväinen koska pidin ykkösosan parhaana tarinana nimenomaan "Big Fat Killia" Blue Eyes taas kertoo Спойлер sinisilmäisestä palkkatappajasta ja on siis yksi kolmesta lyhyttarinasta koostuva jakso Nancyn tarinasta ei juurikaan ole tietoa, muutakuin että Спойлер kovasti Nancy Roarkeja olisi tappamassa. Luultavasti tarinassa nähdään myös Marv, joka tunnetaan Nancyn suojelijana. ADTKF taas sisältää mm. Manuten, Ava ja Damien Lordin, Wallenquistin Marvin ja Dwightin.
uutena törmäilin saitilla, tuolla imdb:n puolella on tullut oltua enemmänkin.. mutta vähän Sin City 2 infoa: 1. tulevat tarinat, kuten joku jo totesikin, ovat ADTKF ja "uusi" Nancyyn keskittyvä tarina. Tuosta jälkimmäisestä sen verran, että Miller työsti ko. stooria jo 90-luvulla, ennenkuin Family Values ja Hell And Back julkaistiin, mutta hyllytti tarinan ja se jäi julkaisematta. Silloin työnimenä oli "The Hard Goodbye", joka sitten tuli käytettyä alkuperäisen "Sin City" uusintapainoksen nimenä (ns. Marvin tarina / ensimmäinen Sin City albumi). 2. nettiuutisessa, jonka luotettavuutta ei kuitenkaan voi vannoa, väitettiin RR:n sanoneen, että Sin City 2 ja 3 kuvattaisiin nykytyyliin "back-to-back". Mitään virallista lähdettä tälle ei ole. Myöskään IMDb:n otsikko Sin City 3: Hell And Back ei voi vahvistaa mistään, huhu lienee perustunee tietoihin, että HAB harkittiin osaksi ensimmäistä elokuvaa. 3. timelineista sen verran, että Nancy tarina tullee sijoittumaan (ja tämä perustuu Millerin kommentteihin melkein 10v. takaa) 2v. Hartiganin kuoleman jälkeen (eli 2v. ennenkuin Marv tapaa Goldien) ja ainakin silloin Marvin piti esiintyä tarinassa. 4. huhut pyörivät, että uusi Sin City tarina, jossa esiintyisi Hartigan, olisi kehitteillä, mutta tämä johtanee taas takaisin siihen, että Miller piti Willisistä, ja että Willis haluaisi palata Hartiganin hahmoon. Mitää suoraa ei Miller ole sanonut. 5. Спойлер Huhu että Nancy tarina olisi kostoa Roark-perheelle on nimenomaan huhu; Miller ei ole sanonut mitään siihen suuntaa. Huomioitavaa on, että kun Marv tappaa Kardinaali Roarkin THG:n lopussa, on senaattori vielä elossa (lehtiotsikko "Senator Outraged"). Aika tehoton kosto, jos Roarkin perhe on yhä "valta" Sin Cityssä ja Hartigan itsemurhaan "syyllinen" senaattori vielä elossa. aiheesta ja sen vierestä, mutta tulipahan saitti tutuksi.
Спойлер väärin: TYB on tapahtumista ensimmäinen, melkein 4v. ennen ennen Marvin tarinaa THG; eli dwight katselee nancyn tanssia melkein 4v. TYB:n jälkeen.
Varsinkin Depp Wallacena kuulostaa todella mielenkiintoiselta ratkaisulta. Tätä siis odotellessa... :thumbsup: http://www.mtv.com/movies/#/movies/news/articles/1555630/20070326/story.jhtml
Ykkönenhän oli sillon aikoinaan aivan loistava, mutta trailerin perusteella kakkosesta näyttää tulevan suuri pettymys, vaikka odotukset jatkosta eivät olleet alunperinkään kovin korkeat. Harmillisen kömpelön näköistä.
Ykkönen oli loistava, mutta sen perusteella odotukset eivät olleet korkealla jatko-osan suhteen? Tämä siis sen takia ettet uskonut, että toinen voi yltää ensimmäisen tasolle?
Huvittavaa luettavaa nyttemmin tämän ketjun alkupuoli, 9 vuotta sitten spekulointia monista jatko-osista