Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

www.eroakirkosta.fi

Discussion in 'Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)' started by Damned, Jun 5, 2004.

?

Kuulutko kirkkoon?

  1. Kyllä - käyn säännöllisesti kirkossa

    10 vote(s)
    1.5%
  2. Kyllä - mutta kirkossa tulee käytyä todella harvoin

    125 vote(s)
    18.9%
  3. Kyllä - en tosin käy kirkossa koskaan mutta ei ole tullut mieleen erota

    126 vote(s)
    19.0%
  4. En - enää... olen eronnut kirkosta

    372 vote(s)
    56.2%
  5. En ole koskaan kuulunutkaan

    51 vote(s)
    7.7%
  1. code.666.

    code.666. Guest Guest

    Joined:
    Apr 29, 2003
    Messages:
    1,226
    Likes Received:
    1
    Kauppalehti kertoo 19.9.2012

    "Seurakuntien talous on tulevaisuudessa vaikeuksien edessä, kirjoittaa Kauppalehti. Vielä vuonna 2007 kirkko pystyi kattamaan investointinsa ja kulunsa tuloillaan, mutta enää näin ei ole. Viime vuonna seurakuntien rahoitus jäi alijäämäiseksi, ja menot on katettu joko velalla tai kassavaroilla.

    Kauppalehti laskee, että kirkko tarvitsisi 120 000 uutta jäsentä, jotta velanotosta ja kassan kuluttamisesta päästäisiin. Viime vuonna kirkon jäsenmäärä supistui 30 000 ihmisellä, ja viimeisen viiden vuoden aikana jäsenmäärä on vähentynyt 178 000:lla."

    Olisihan se sääli jos kirkko joutuisi realisoimaan omaisuuttaan. Toki helpompi ratkaisu on nostaa kirkollisveroa ja yhteisöveroa.
    :king:
     
  2. Groke

    Groke D'oh! Tukijoukot Guest

    Joined:
    Aug 18, 2005
    Messages:
    2,651
    Likes Received:
    1
    AL: PMMP soitti kielletyn kappaleen Tampereen Areenassa – toimitusjohtaja raivostui


    "PMMP:n laulajat kertoivat yleisölle, että heitä oli kielletty esittämästä Jeesus ei tule oletko valmis -kappaletta. Yhtye kuitenkin esitti kappaleen."

    Hui kauheeta, miten vuonna 2012 voi tapahtua jotain näin hirmuisen kauheaa.


    "Tampere Areenan toimitusjohtaja Harri Wiherkoski on asiasta toista mieltä. Hänen mukaansa kappaleen esittäminen on rankkaa nuorten ihmisten harhaanjohtamista."

    Mutta se ei ole, kun evankelista "parantaa" sairaita rukouksella, koettaa herättää kuolleita eloon, julistaa nuorille maailmanlopun olevan käsillä, tuomitsee homouden (vaikka jäisikin siitä itse kiinni...) jne. :rolleyes:



    "– Täytyy olla sokea idiootti, jos ei näe, että tämä homma on loppumassa. Se, mitä Raamatussa kerrotaan lopun ajoista, se tapahtuu valtavana vyörynä silmiemme edessä."

    :eek:


    "Meillä on täällä anniskelua ja se kuuluu ravintolatoimintaan, mutta siihen vedän rajani, että Jumalaa ei kohdella epäkunnioittavasti."

    Koska muuten Jumalalle tulee paha mieli ja se alkaa itkemään? Ja sitten se taas tappaa kaikki vauvat ja egyptiläiset?
     
  3. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,103
    Likes Received:
    992
    Minkähän takia Tampereen Areenassa olisi kristilliset arvot? Sehän on urheiluhalli eikä mikään kirkko tai rukoussali.

    Harri Wiherkosken sijaan toimitusjohtajaksi voisi ehkä valita joku sellainen henkilö joka on nykymaailmassa ja todellisuudessa kiinni. Nuo perusteluthan nuorten harhaanjohtamisesta ovat aivan naurettavia.
     
  4. PhillyNott

    PhillyNott Tunnettu jäsen

    Joined:
    May 24, 2007
    Messages:
    535
    Likes Received:
    8
  5. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,103
    Likes Received:
    992
    No ei varmaan tamperelaisille ole mitään uutta mutta helsinkiläisenä en ole seurannut tamperelaisten ongelmia.

    Eiköhän tuollaisen Areenan omistajina ole suuren luokan yritykset. Tampereen kaupunki omistanee siitä osan. Voisin kuvitella että esim. TV-yhtiöt omistavat tietyn osuuden jotta tuossa hallissa järjestettyjen matsien televisiointi-oikeuksien saaminen helpottuu. Toimitusjohtaja ylittää valtuutensa sanelemalla ideologiat oman kieron maailmankuvansa pohjalta. Omistajat tekevät kollektiivisesti mahdolliset päätökset ideologiasta.
     
    Last edited: Oct 12, 2012
  6. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,103
    Likes Received:
    992
    Nokia Missio? :eek: Mistä se on haalinut rahat moisen Areenan ostamiseen? Tietysti konkurssipesästä on halpa ostaa mutta luulisi nyt sitten olleen muitakin ostajaehdokkaita apajilla. No, tiedän nyt kiertää Tampereen Areenan kaukaa jos satun Tampereella pyörimään...

    PMMP:n olisi ehkä kannattanut jättää tuo keikka väliin. Boikottiin vaan niin menee uudestaan konkkaan ja saadaan Areenalle toivon mukaan täysjärkiset omistajat.
     
    Last edited: Oct 13, 2012
  7. PhillyNott

    PhillyNott Tunnettu jäsen

    Joined:
    May 24, 2007
    Messages:
    535
    Likes Received:
    8
    Hyväuskoisilta hölmöiltä niin kuin muutkin hihhulilahkot? Kuolleistaherätettyjen lasten vanhemmilta? Plussa tietysti vielä se, että lahkojohtajat saavat käyttää keräämänsä rahat miten haluavat, yhteiskunnan häiritsemättä.
     
  8. jryi

    jryi Tuttu kasvo

    Joined:
    Jul 21, 2003
    Messages:
    456
    Likes Received:
    0
    Eikä olisi; hyvä vain että Jeesus-kerholaisia tölvitään aina tilaisuuden tullen. Kaikkein hauskinta tuossa on se, että nämä hörhöt provosoituvat niin herkästi.
     
  9. Sherukka

    Sherukka Vakiokasvo

    Joined:
    May 17, 2005
    Messages:
    1,063
    Likes Received:
    0
    PMMP teki itsestään hölmön, se on ainakin selvä kun ei käytöstapoja ole näköjään kotona opetettu? Ihan sama oliko tilan omistajana uskonnollinen yhdistys tai mikä tahansa mutta kyllä omistajan toivetta kuuluu kunnioittaa tai sitten jäädä kokonaan menemättä jos ei siihen kykene. Tyypilliseltä vapaan kasvatuksen tulokselta tuo valitettavasti näyttää? Jos olen ymmärtänyt asiassa jonkin tärkeän yksityiskohdan väärin (uutisointi on usein tänä päivänä ihan päin sitä) niin olen tietysti valmis muuttamaan mieleni. :)
     
  10. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,103
    Likes Received:
    992
    Hyväuskoisia hölmöjä voidaan näin ollen katsoa riittävän vähintään urheiluareenan verran. :rolleyes:

    Tarkoitatko että eivät maksa veroa?
     
  11. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,103
    Likes Received:
    992
    Tölvivät kyllä mutta samalla auttoivat heitä bisneksen teossa toimimalla tapahtuman vetonaulana.
     
  12. Bagheera

    Bagheera Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 13, 2003
    Messages:
    2,004
    Likes Received:
    1
    En ole seurannut tätä ollenkaan, mutta oliko tilan omistaja myös tilaisuuden järjestäjä ja maksaja? Mikäli ei ollut, niin ei sillä pitäisi olla sanomista asiassa. Voi tietenkin valita kenelle tilan vuokraa, ja suuripiirteisesti mihin käyttöön, mutta sitä pidemmälle menevä mikromanagerointi ei oikein kuulu yhteiskunnaamme pelisääntöihin.
     
  13. arthur

    arthur Guest Guest

    Joined:
    Jun 28, 2002
    Messages:
    2,424
    Likes Received:
    0
    Tilaisuus oli käsittääkseni opiskelijoiden alkoholin ympärillä pyörivän Hämeenkadun appron loppubileet. Eli PMMP ei ollut Nokia Mission kutsumana paikalla. Huvittavaa sinänsä, että kaikesta tapahtumaan liittyvästä oli keksitty paheksua yhtä laulua, jota ei edes voi pitää mitenkään epäkristillisenä (nimeä lukuunottamatta). Kyseinen kieltäjä sanoi vielä lukeneensa kappaleen sanat. Ilmeisesti luetun ymmärtäminen ei ole hänen vahvin puolensa.
     
  14. PhillyNott

    PhillyNott Tunnettu jäsen

    Joined:
    May 24, 2007
    Messages:
    535
    Likes Received:
    8
    Tarkoitatko, että kun Hartwall Areenalla järjestetään konsertti niin Hjallis valitsee biisit? Tai jos Hjallis ei jostain biisistä tykkää niin sitä ei sitten soiteta.

    Eivät taatusti maksa veroa kolehdeistaan, mutta tarkoitin lähinnä sitä, että lahkot voivat käyttää rahansa vapaammin verrattuna esim. kirkollisverona kerättyyn rahaan, josta ainakin osa pitää käyttää ns. yleishyödyllisesti.
     
  15. Sherukka

    Sherukka Vakiokasvo

    Joined:
    May 17, 2005
    Messages:
    1,063
    Likes Received:
    0
    Kyllä, eli jos omistaja on etukäteen sanonut mielipiteensä niin on täysin oma moka jos ei sitä ymmärrä kunnioittaa joten olisi voinut jättää kokonaan keikan väliin tai jättää biisi soittamatta.
     
  16. PhillyNott

    PhillyNott Tunnettu jäsen

    Joined:
    May 24, 2007
    Messages:
    535
    Likes Received:
    8
    Sinusta tulisi varmaan mielenkiintoinen vuokraisäntä...
     
  17. Sherukka

    Sherukka Vakiokasvo

    Joined:
    May 17, 2005
    Messages:
    1,063
    Likes Received:
    0
    Tämä tässä nykymaailman "vapaudessa" onkin niin pielessä mutta jatkakaa keskustelua ilman minua. :)
    Ei kukaan ole oikeutettu olemaan "vapaa" tekemään mitä haluaa. Sellainen yhteiskunta ei toimi nyt eikä koskaan.
     
  18. PhillyNott

    PhillyNott Tunnettu jäsen

    Joined:
    May 24, 2007
    Messages:
    535
    Likes Received:
    8
    Eikös tuota sinun advokoimaasi 'vähemmän vapaata' yhteiskuntaa (jossa joku kertoo millaisia lauluja saa tehdä ja esittää) ole kokeiltu aivan tässä Suomen lähiympäristössäkin. Ei sekään tainnut hyvin päättyä. Eikä minusta jonkin biisin soittaminen nyt ihan tarkoita, että olisi vapaa tekemään mitä haluaa.
     
  19. h3mb3

    h3mb3 Digital and smoke-free. Tukijoukot

    Joined:
    Apr 15, 2006
    Messages:
    1,890
    Likes Received:
    0
    Tuleeko tästä PMMP:n kuvottavasta hirmuteosta jotain sanktiota heille? Tai Appron järjestäjille? Pahimmassa tapauksessa ensi vuonna täytyy vaihtaa jatkopaikkaa (joka ei välttämättä edes olisi huono asia)?

    Vapaudelta vaikuttaa.
     
  20. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    12,103
    Likes Received:
    992
    Mitä ihmeen vapauden rajoja tässä nyt on edes koeteltu? Onko Harri Wiherkoskella sitten vapaus kieltää mitä hän haluaa? Ei tässä ole ylipäätään kyse siitä mitä PMMP saa tehdä vaan siitä että Harri Wiherkosken perustelut kielloilleen ovat järjettömät perustuessaan jonkun hihhulilahkon sekopäisille käsityksille eikä yhteiskunnan yhteisille arvoille ja lainsäädännölle.
     
    Last edited by a moderator: Oct 15, 2012