Yamaha RX-V1067/2067/3067

Discussion in 'Vahvistimet' started by pteittinen, Aug 19, 2010.

  1. J.T

    J.T Guest Guest

    Joined:
    Oct 4, 2001
    Messages:
    57
    Likes Received:
    0
    Tuli ostettua itellekkin 1067 gigantin tarjouksesta.

    Onkohan tuossa vahvistimessa mitenkään mahdollista mahdollista kuunnella ääntä toisesta hdmi-liitännästä ja samalla kuvaa toisesta?

    Esim. tulee kuunneltua paljon musiikkia tietokoneelta joka on hdmi 2 -liitännässä kiinni ja olisi kiva näyttää tvssä samaan aikaan hdmi 1 -liitännässä olevan digiboxin kuvaa. Ei palais plasmaan niin helposti tietokoneen kuva kiinni. Scene-nappuloilla käsittääkseni ei voi valita kuin optisen tai analogisen liitännän äänen otoksi.
     
  2. steelduck

    steelduck Tuttu käyttäjä

    Joined:
    Oct 27, 2010
    Messages:
    188
    Likes Received:
    0
    Miksi et laita vain kuvaa pois päältä?
     
  3. J.T

    J.T Guest Guest

    Joined:
    Oct 4, 2001
    Messages:
    57
    Likes Received:
    0
    Kun tulee kateltua samalla sivusilmällä telkkaria :D
     
  4. sm72

    sm72 Guest Guest

    Joined:
    Nov 15, 2004
    Messages:
    44
    Likes Received:
    0
    Mielestäni nuo kaikki olen testaillut ja palauttanut parikertaa tehtaanasetuksetkin takaisin, mutta ei...:OI
     
  5. erep

    erep Guest Guest

    Joined:
    Nov 28, 2006
    Messages:
    1,534
    Likes Received:
    0
    ei käytäntöä ole kielletty, vaan sen markkinointia.. siksi et näe sitä mainoksissa, vaikka soveltavat
     
  6. jarith70

    jarith70 Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Aug 17, 2005
    Messages:
    298
    Likes Received:
    0
    Kaapeli on molemmat asiaankuuluvia.... v1.4 ?
    Eli vahvariin ja siitä ulos.
     
  7. sm72

    sm72 Guest Guest

    Joined:
    Nov 15, 2004
    Messages:
    44
    Likes Received:
    0
    Kyllä on. Mutta ei vörki! Onko jollain käytössä ko. vahvari ja pc+nvidian 3d-systeemi? Tarviiko tehdä jotain "säätöjä" ennenkuin päästää tuota 120hz läpi?
     
  8. jarith70

    jarith70 Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Aug 17, 2005
    Messages:
    298
    Likes Received:
    0
    Manuskan mukaanhan Yammu pystyy käsittelemään videosignaaleja resoluutiolla:
    480i/60 Hz, 576i/50 Hz, 480p/60 Hz, 576p/50 Hz, 720p/60/50 Hz, 1080i/60/50 Hz, 1080p/60/50/24 Hz.
    Päästäneekö sitten edes puhtaasti läpi muuta...
     
  9. sm72

    sm72 Guest Guest

    Joined:
    Nov 15, 2004
    Messages:
    44
    Likes Received:
    0
    Eikö tämä 1067 pitäny olla 3d ready?!? Eikö muilla todellakaan ole ongelmia 3d :n läpiviemisessä?
     
  10. prosurfer

    prosurfer Guest Guest

    Joined:
    Oct 19, 2001
    Messages:
    2,111
    Likes Received:
    2
    PS3:n kanssa toimii sekä pelit että leffat 3D:nä ongelmitta. Sekä pleikkarin ja vahvistimen että vahvistimen ja plasman välillä high-speed 1.4 HDMI-piuha mallia gigantin halpis.
     
  11. jarith70

    jarith70 Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Aug 17, 2005
    Messages:
    298
    Likes Received:
    0
    Tokko niillä numeroilla on väliä, kunhan korvat kestää...
    Säätövaraahan on + 16,5 asti (1067 mallissa).
    Tosin omakin vanha Yammu oli ns. "sopivalla" noin + -10-15 tähän verrattuna - siis volumilukeman perusteella.
    Itse tykkään kyllä tuosta Adaptive DRC:stä - ehkä kuuntelen/katson leffaa, vaan niin maltillisella tasolla... Mutta omaa korvaa tuntuis miellyttävän.
     
  12. sammy73

    sammy73 Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    May 3, 2006
    Messages:
    351
    Likes Received:
    12
    Saapui tänään, postin lapussa luki että teille on saapunut isokokoinen kirje..
     
  13. sm72

    sm72 Guest Guest

    Joined:
    Nov 15, 2004
    Messages:
    44
    Likes Received:
    0
    Pitänee hommata toinen HDMI-johto, vaikka sen piti olla 1.4 yht.sopiva?? Ei ole muuta mahdollisuutta kun tuo HDMI-johto :OI :OI Sais viritykset (johdot) siististi piilon kun sais tuon 3d:n menemään vahvarin läpi :hitme:
     
  14. MotioN

    MotioN Guest Guest

    Joined:
    Aug 26, 2004
    Messages:
    189
    Likes Received:
    0
    Pystyykös 1067 mallisssa toistamaan musiikkia puhelimesta usb-liitännän kautta? Itse en ainakaan saanut toimintaan, pakko ilmeisesti kytkeä vain rca piuhalla kiinni?
     
  15. Poukker

    Poukker Käyttäjä

    Joined:
    Feb 15, 2007
    Messages:
    33
    Likes Received:
    0
    Kuinka tässä 1067 on toteutettu tämä kovasti vääntöä forumilla aiheuttava pre-out. Onko ennen vai jälkeen pääteasteiden, onko tietoa? Ja kuinka paljon tällä oikeasti on vaikutusta aktiivipönttöjä käytettäessä?:hitme:
     
  16. KMS

    KMS Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 20, 2002
    Messages:
    1,261
    Likes Received:
    0
    Laitanpa tähän threadiin, kun en asiaan toisaalla saanut vastausta:

    Eli, minulla on tällä hetkellä käytössä hyvin palveleva vahvistin, 10-vuotias Sony DB840, jonka läpi en luonnollisesti kierrätä kuvaa, vaan jokaisesta lähteestä kuva menee suoraan tv:lle. Jos nyt ostan uudeksi vahvistimeksi esim. Yammun 1067:n, jonka läpi kierrätän kaikkien lähteiden kuvan ja vahvistimelta lähtee vain yksi hdmi-piuha tv:lle, on tv:stä käytössä ilmeisesti vain yksi input, eikö? Minulla on tällä hetkellä tv:ssä eri inputeissa hieman eri säädöt. Menetetäänkö tämä eri inputtien säätömahdollisuus, mikäli kuva kiertää vaffin kautta?

    Ja alkuperäisestä aiheesta: Yammun 1067:ssä on speksien mukaan 7 digituloa äänelle. Ovatko nämä kiinteästi sidottuja joihinkin inputteihin ja siten mahdollisesti esim. osin päällekkäisiä, vai voiko inputteja kytkeä keskenään vapaasti? Voiko laitteeseen kytkeä parhaimmillaan 8 kuvalähdettä hdmi:llä, joista 7:n äänet tulee vahvistimelle eri piuhalla (esim. optinen) digitaalisesti? Käsittääkseni ainakin vanhemmissa paremmissa Onkyoissa tällainen räätälöinti on mahdollista, ts. inputit voi yhdistää keskenään miten haluaa. Verrokkinani on vanha Sony, jossa digitulot ovat kiinteästi sidottu määrättyyn inputtiin (esim tv, cd jne), ja esim dvd:lle on olemassa sekä optinen että koaksiaalinen liitäntä, joista vain toista voi hyödyntää kerralla (sitä ei voi siirtää toiselle inputille).
     
  17. steelduck

    steelduck Tuttu käyttäjä

    Joined:
    Oct 27, 2010
    Messages:
    188
    Likes Received:
    0
  18. KMS

    KMS Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 20, 2002
    Messages:
    1,261
    Likes Received:
    0
    Kysymyksiä on itse asiassa vain kaksi. Ensimmäiseen ei varmasti löydy manuaalista vastausta, se ei ole mitenkään Yammu-spesifi.

    Selasin tuotan Yammun manuaalia jokunen päivä sitten, eikä minusta myöskään toiseen kyssäriin siinä ole selkeää vastausta. Eli mikäli joku laitetteesta kokemuksia omaava voisi vastailla.
     
  19. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 28, 2001
    Messages:
    5,794
    Likes Received:
    14
    Riippuu tv:stä. HDMI:llä sen pitäisi tunnistaa kuvaa lähettävä laite vaikka se olisikin vahvistimen takana. Oletuksena tietysti se että vahvistin osaa käsitellä hdmi-signaalin oikein. On sitten toinen asia osaako televisio tallentaa eri asetukset eri laitteille jotka ovat samassa inputissa.
     
  20. jarith70

    jarith70 Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Aug 17, 2005
    Messages:
    298
    Likes Received:
    0
    Yammun manuskan mukaan (sivu 27) perusasetuksena Av-liittimiin 1-4, on laitettu äänituloille seuraavat vaihtoehdot, eli 1-2 hdmi/coaxial digital/analog, 3-4 hdmi/optical/analog ja audiot 1-4, 1 optical/analog, 2 coaxial/analog. 3-4 analog sekä video aux, hdmi/optical/analog (kurkkaa sivu 55).
    Ja manuaalin mukaan itse voi sitten koaksiaalisen tai optisen digitaaliliittimen määrittää myös muihin av-liitin ryhmiin (input assigment valikossa, sivu 103).
    Aikalailla vapaasti määritettävissä siis, itse en ole vielä joutunut noihin puuttumaan.

    Tuohon ekaan kyssäriin, mikälie telkkarisi onkin mutta hyväksynee vain yhden säädön/tuloliitin. Tosin omassakin pystyy yhteen tuloliittimeen sitten vaihtamaan peli-/virransäästö-/leffa-/yms. moodia (nappia painamalla), jotka ovat myös säädettävissä. Sitten vaan joutuu muistamaan mikä moodi oli millekkin lähteelle - jos näin kikkailee...